×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bombardier: Oblot CSeries w 2012 rokuInauguracyjny lot maszyny CS100 do końca 2012 roku, tymi słowami Bombardier po raz pierwszy rozpoczyna szczegółowe informowanie o swoim najnowszym programie CSeries. Producent potwierdza również, że chce dostarczyć pierwszą 125 miejscową maszynę z końcem 2013 roku.

Do grudnia 2012 roku, Bombardier planuje rozpocząć 2400 godzinny program prób w locie, w który włączonych zostanie pięć samolotów CS100. Jednak szef programu nieco studzi te plany.

- Sądzę że samoloty będą latać kiedy będą gotowe i kiedy cały zespół przygotuje schemat badań naziemnych i tych w locie - powiedział Rob Dewar, wiceprezes Bombardiera i dyrektor programu CSeries.Pierwszy CS100, który zakończy montaż końcowy, będzie to tzw. Complete Aircraft Static (CAS) czyli maszyna która posłuży tylko i wyłącznie do prób statycznych. Kolejne pięć maszyn otrzyma oznaczenie FTV i posłużą one do testów w locie. Siódma maszyna będzie wykorzystana do prób zmęczeniowych.

Samolot o oznaczeniu FTV1, otworzy loty testowe nowego programu pod koniec 2012 roku. Druga maszyna testowa, FTV2, skupi się na  integracji systemów, w tym awioniki i fly-by-wire. Samolot FTV3 będzie testował ciąg nowej jednostki napędowej Pratt & Whitney PW1500G. FTV4 będzie powielał testy maszyny FTV2, w tym podział systemów certyfikacji dwóch samolotów testowych.

Maszyna FTV5 została wyznaczona przez Bombardiera jako demonstrator kabiny pasażerskiej. Samolot będzie używany testów do funkcjonalności i niezawodności systemów (F&R) oraz rozszerzonych operacji (ETOPS). W pierwszej kolejności będzie testowany ETOPS 120 minutowy, a następnie w dalszych próbach zostanie rozszerzony do 180 minut. Co to jest ETOPS? Podczas demonstracji ETOPS sprawdza się zdolność samolotu do bezpiecznego powrotu na lotnisko po zaistnieniu różnych problemów, w tym m.in. długie zawroty wykonywane na jednym silniku.

Kolejne dwa seryjnie produkowane samoloty, FTV6 i FTV7, zostaną przekonwertowane na większe CS300 i rozpoczną certyfikację oraz próby w locie z początkiem 2014 roku.

Po zgromadzeniu ponad 300 zamówień i zobowiązań na CSeries CS100 oraz CS300, Bombardier potwierdził, że sprzedał już wszystkie dostępne sloty dostaw na lata 2014 - 2015 oraz 60% w 2016 roku.

Jeżeli jesteście ciekawi jak będzie wyglądał kokpit i kabina CSeries to zapraszamy do naszych artykułów: "Dubai Airshow: Debiut kokpitu CSeries" oraz "Kabina nowego Bombardiera CSeries".

Piotr Bożyk
Fot. Bombardier Mediagość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie