×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie z USA przestaną ukrywać cenęKoniec z ukrywaniem pełnej ceny biletu przez amerykańskich przewoźników. Departament Transportu chce zmienić prawo, by linie lotnicze musiały reklamować i podawać na początku rezerwacji pełną cenę biletu. Takie przepisy obowiązują już w Unii Europejskiej.

Zgodnie z dotychczasowym prawem amerykańskie linie lotnicze mogły reklamować cenę biletu nieuwzględniającą podatków. W przypadku niższych taryf mogły one dodawać ponad 20% ceny. Musiały one być podane jako przypis, jednak mógł on być mniejszą czcionką w mało widocznym miejscu strony lub reklamy. Ponadto przewoźnicy mieli dużą swobodę w rozróżnianiu kosztów obowiązkowych, które trzeba było wliczać do reklamowanej ceny, i dodatkowych, które już można było pomijać.Np. Spirit Airlines, jeden z tanich przewoźników ze Stanów Zjednoczonych, reklamował loty za 9 dolarów, ale w trakcie rezerwacji doliczano 17 dolarów za "koszty obsługi pasażera". Linia argumentowała, że to koszt dodatkowy, bo nie doliczano tej kwoty w przypadku rezerwacji na lotnisku, choć prawie nikt nie jeździł do portu lotniczego, by wykupić lot.

Od 24 stycznia przewoźnicy będą musieli jednak zmienić zwyczaje. Podatki będą musiały być uwzględnione w reklamowanej cenie, pasażerowie zyskają prawo darmowego zwrotu biletu w ciągu 24 godzin od zakupu, a linie, które pobierają opłatę za bagaż, będą musiały określać jej wysokość w widoczny sposób na bilecie elektronicznym.

Nowe zasady nie podobają się tanim przewoźnikom. Southwest Airlines, Spirit Airlines i Allegiant Air zaskarżyły nowe zasady w sądzie w Dystrykcie Columbia. Linie argumentują, że tak ścisłe wymagania dotyczące reklamowania naruszają ich wolność słowa oraz handlu. 

Amerykańscy prawnicy wątpią, by skarga przewoźników została uznana przez sąd. 

Bardziej szczegółowo o sprawie pisze Susan Stellin w "New York Timesie"

Dominik Sipiński
fot. Frank Kovalchekgość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie