Etihad zwiększa udziały w Air Berlin

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 grudnia 2011 16:06
1 komentarz
Reklama
Linie Etihad Airways zwiększyły swoje udziały w Air Berlin do 29%, przez co stały się największym udziałowcem niemieckiego przewoźnika. Dzięki transakcji, Etihad zdobędzie dwa miejsca w radzie nadzorczej Air Berlin.

Przewoźnik z Abu Zabi zwiększy udziały z istniejących 2,99% do 29,21% poprzez emisję nowych akcji przez Air Berlin. Akcje zostaną wyemitowane po cenie 2.31 euro za jedną akcję (3$). Zgodnie z umową, w ciągu pięciu lat Etihad zainwestuje około 255 mln dolarów w Air Berlin w celu wspierania rozwoju floty oraz przyszłego rozwoju sieci połączeń.- Partnerstwo z Etihad Airways otwiera ogromne możliwości dla przyszłości naszej firmy. Dotyczy to w szczególności przyszłego rozwoju rynku i wykorzystania efektów synergii. Jednym z kluczowych elementów nowego partnerstwa jest uruchomienie połączenia z Berlina do Abu Zabi, które stanie się naszą nową bramą na Azję i Australię - powiedział Hartmut Mehdorn, prezes Air Berlin.

W związku z tą decyzją Air Berlin przeniesie swoje loty z Dubaju do Abu Zabi i będzie je obsługiwać cztery razy w tygodniu Airbusem A330. Do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich polecimy z Berlina już od 15 stycznia 2012 roku.

Obaj przewoźnicy rozpoczną współpracę code-share, zintegrują swoje programy lojalnościowych, a także będą wspólnie koordynować sieć połączeń, sprzedaż oraz działania marketingowe.- To nowe partnerstwo rozwija nasz zasięg działania o 33 milionów nowych pasażerów. Natychmiast zyskujemy dostęp do szerokiego rynku europejskiego z bardzo dobrą ofertą niemieckiego przewoźnika. Obecnie współpracujemy z 34 liniami lotniczych, ale ta transakcja jest naszą pierwszą inwestycją w kapitał innego przewoźnika. Mamy zaufanie do zarządzających Air Berlin i widzimy duży potencjał w tej linii - powiedział James Hogan, prezes Etihad.

Obydwie linie przewożą rocznie około 40 mln pasażerów, posiadają 233 samoloty i zatrudniają 18 tys. pracowników.

- Razem nasze firmy generują ponad 9 mld dolarów przychodu. Szacujemy, że każda linia może osiągnąć przyrost przychodu między 35 a 40 mln euro tylko w pierwszym roku współpracy. Wierzymy, że partnerstwo ma ogromny potencjał - dodał Hogan.

Air Berlin przechodzi obecnie kompleksowy program redukcji kosztów, który ma pomóc w odzyskaniu rentowności przedsiębiorstwa.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

marqoos_pl 2011-12-20 13:24   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Za kilka lat sie okaze, ze Etihad bedzie w stanie zalozyc swoj wlasny elitarny sojusz lotniczy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N