Gdańsk: Nowe inwestycje już oddane

13 grudnia 2011 15:37
6 komentarzy
Reklama

Wczoraj (12.12) Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy oddał w użytkowanie sześć inwestycji: nową drogę kołowania, przedterminalową płytę postojową, stanowisko do odladzania samolotów, system odprowadzenia wód opadowych, bazę techniczną oraz drogę patrolową.

Przedterminalowa płyta postojowa łączyć się będzie z istniejącą płytą postojową, nową drogą kołowania oraz nowym Terminalem 2. Dzięki jej wybudowaniu lotnisku w Gdańsku zyska dziewięć nowych stanowisk postojowych dla samolotów kodu C (A320, B737) przed terminalem pasażerskim oraz 6 stanowisk dla samolotów kodu C w drugiej linii.Kolejną oddaną inwestycją jest płyta do odladzania samolotów o powierzchni 25 tys. metrów kwadratowych. Wykonana została na wschód od istniejącej płyty postojowej. Stanowisko umożliwi jednoczesną obsługę dwóch samolotów kodu C. Natomiast w okresie letnim władze lotniska zamierzają wykorzystać stanowisko jako płytę postojową dla samolotów.Droga kołowania to inwestycja, która pozwoli zwiększyć przepustowość operacyjną portu z 12 do 30 operacji lotniczych na godzinę. Droga usytuowana jest równolegle do drogi startowej.Ostatnimi oddanymi inwestycją są droga patrolowo – techniczna, która ma służyć do patrolowania całego terenu przez SOL i Straż Graniczną oraz baza techniczna.

- Koszt całości przedsięwzięć na lotnisku szacowany jest na około 400 milionów złotych. Unijna dotacja sięga 183 milionów zł, razem z innymi zadaniami oraz nowym gmachem terminalu T2 – komentuje Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego

Wszystkie inwestycje zrealizowane zostały przy udziale środków unijnych w ramach Funduszu Spójności oraz Programu Infrastruktura i Środowisko.

Justyna Żyła
fot. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
cani 2011-12-14 08:46   
cani - Profil cani
Szkoda tylko, że przy okazji takiego dnia, nie pokusili się o nowe foty, teraz to wygląda co najmniej śmiesznie i bardzo nieprofesjonalnie. Ale oczywiście ja sam, jako mieszkaniec Trójmiasta bardzo się z tego powodu cieszę :-)
gosc_ab94c 2011-12-13 19:15   
gosc_ab94c - Profil gosc_ab94c
A terminal kiedy oddadzą??
jjemiolo 2011-12-13 18:26   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Przyjemnie czytac jak cos sie robi normalnie u nas. Jak widac da sie. Euro bedzie dobra proba czy to wystarczy na dluzsza mete, bo GDN ma potencjal.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama