×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosja dofinansuje samoloty regionalneRosyjskie ministerstwo transportu chce dofinansować samoloty regionalne we flotach przewoźników lotniczych z tego kraju. Takie prawo mogłoby wejść w życie już od 1 stycznia.

Zgodnie z propozycją rosyjskiego ministerstwa każda linia lotnicza, która wykonuje rejsy regionalne na terenie Rosji, będzie mogła otrzymać dofinansowanie. Budżet państwa dopłaci do leasingu samolotów odrzutowych mających do 55 miejsc oraz samolotów turbośmigłowych do 72 miejsc. Dofinansowanie dotyczy zarówno maszyn produkcji rosyjskiej, jak i zagranicznych, nie mogą one jednak być starsze niż 10 lat. 

Warunki dofinansowania spełniają jedynie odrzutowce z rodzin Embraer ERJ-135/140/145, Bombardier CRJ-100/200 oraz Dornier D-328JET. Wśród samolotów turbośmigłowych wybór jest większy. Przewoźnicy mogą otrzymać dofinansowanie leasingu np. ATR-ów 42 i 72, Bombardierów Dash 8 we wszystkich wariantach oraz Antonowów An-140. Nie kwalifikują się np. Saaby 340 i 2000 oraz odrzutowe Jakowlewy Jak-40, gdyż ich produkcja skończyła się ponad 10 lat temu.

Ministerstwo proponuje, by dofinansowanie zależało od wieku i wielkości samolotu. Niemal 100 mln rubli (ok. 10 mln zł) otrzymają przewoźnicy, którzy wyleasingują samolot przewożący 51-72 pasażerów i nie starszy niż rok. Najniższe dofinansowanie w wysokości niecałych 7 mln rubli przewidziano dla leasingu maszyn z 4-10 miejscami i starszych niż 6 lat. 

Od przyszłego roku rosyjskie samoloty będą musiały być wyposażone w system TCAS (system unikania kolizji w ruchu lotniczym). Ponieważ wiele starszych maszyn latających w Rosji nie ma tego systemu, przewoźnicy będą musieli uziemić sporą część floty. Dofinansowanie leasingu nowoczesnych samolotów jest jedną z metod walki z kryzysem na rynku lotów regionalnych, które w Rosji pozostają jednym z podstawowych środków podróży. 

Dominik Sipińskigość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie