Rosja dofinansuje samoloty regionalne

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 grudnia 2011 10:41
1 komentarz
Reklama

Rosyjskie ministerstwo transportu chce dofinansować samoloty regionalne we flotach przewoźników lotniczych z tego kraju. Takie prawo mogłoby wejść w życie już od 1 stycznia.

Zgodnie z propozycją rosyjskiego ministerstwa każda linia lotnicza, która wykonuje rejsy regionalne na terenie Rosji, będzie mogła otrzymać dofinansowanie. Budżet państwa dopłaci do leasingu samolotów odrzutowych mających do 55 miejsc oraz samolotów turbośmigłowych do 72 miejsc. Dofinansowanie dotyczy zarówno maszyn produkcji rosyjskiej, jak i zagranicznych, nie mogą one jednak być starsze niż 10 lat.

Warunki dofinansowania spełniają jedynie odrzutowce z rodzin Embraer ERJ-135/140/145, Bombardier CRJ-100/200 oraz Dornier D-328JET. Wśród samolotów turbośmigłowych wybór jest większy. Przewoźnicy mogą otrzymać dofinansowanie leasingu np. ATR-ów 42 i 72, Bombardierów Dash 8 we wszystkich wariantach oraz Antonowów An-140. Nie kwalifikują się np. Saaby 340 i 2000 oraz odrzutowe Jakowlewy Jak-40, gdyż ich produkcja skończyła się ponad 10 lat temu.

Ministerstwo proponuje, by dofinansowanie zależało od wieku i wielkości samolotu. Niemal 100 mln rubli (ok. 10 mln zł) otrzymają przewoźnicy, którzy wyleasingują samolot przewożący 51-72 pasażerów i nie starszy niż rok. Najniższe dofinansowanie w wysokości niecałych 7 mln rubli przewidziano dla leasingu maszyn z 4-10 miejscami i starszych niż 6 lat.

Od przyszłego roku rosyjskie samoloty będą musiały być wyposażone w system TCAS (system unikania kolizji w ruchu lotniczym). Ponieważ wiele starszych maszyn latających w Rosji nie ma tego systemu, przewoźnicy będą musieli uziemić sporą część floty. Dofinansowanie leasingu nowoczesnych samolotów jest jedną z metod walki z kryzysem na rynku lotów regionalnych, które w Rosji pozostają jednym z podstawowych środków podróży.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

usuniety 2011-12-19 15:48   
usuniety - Profil usuniety
I nie dofinansują leasingu Suchojów?
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama