airBaltic znacjonalizowane

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 grudnia 2011 08:47
6 komentarzy
Reklama

Łotewskie linie lotnicze airBaltic zostały w pełni znacjonalizowane. Rząd tego kraju odkupił 47,2% udziałów od spółki Baltijas Aviacijas Sistemas (BAS), której szefem jest Bertolt Flick. Do niedawna kierował on też linią lotniczą.

Koszt zakupu niemal połowy udziałów w linii wyniósł nieco ponad 430 tys. dolarów i został wyliczony zgodnie z aktualną wyceną.

Transakcja jest skutkiem upadku litewskiego banku Snoras i jego łotewskiej spółki zależnej Krajbanka, która była gwarantem udziałów BAS-u. Łotewski minister transportu powiedział, że wykup akcji w airBaltic był działaniem zapobiegawczym w obronie interesów państwa i narodowej linii lotniczej.

Bertolt Flick podkreślił, że cena wykupu jest nieproporcjonalnie niska. Według niego rząd, działając obecnie jako zarządca Krajbanki, zadziałał na szkodę linii i klientów banku.Przed kilkoma tygodniami, po długim konflikcie, rząd Łotwy i BAS doszły do porozumienia w sprawie dokapitalizowania linii lotniczej. Łącznie do kasy airBaltic ma do końca roku trafić ok. 110 mln łatów, czyli ponad 210 mln dolarów. W ramach porozumienia Flick ustąpił ze stanowiska szefa przewoźnika. Teraz BAS zapowiada podjęcie kroków prawnych, by ustalić, czy przejęcie udziałów spółki w airBaltic przez rząd było legalne.

Sprzeciw zgłasza też rada miejska Rygi. Stolica Łotwy jest jednym z większych deponentów Krajbanki. Radni uważają, że ponieważ cena wykupu akcji była bardzo niska, to bank - i tym samym jego deponenci - stracił. Według ryskiej rady cena wykupu powinna zostać wyliczona z uwzględnieniem wszystkich długów airBaltic i wynieść ok. 95 mln dolarów, czyli ponad 200 razy więcej niż zapłacił rząd.

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
jjemiolo 2011-12-06 04:46   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Nikomu nie zycze gorszych dni ale obserwujac ich niesamowity rozwoj w ostatnich latach a teraz ten "zabieg" z "wykupem" od Flicka, obawiam sie ze to poczatek konca tej firmy. Moze inaczej, "wykup" dowodzi jak cieniutko przeda. Potencjal Rygi i Lotwy nie jest w stanie uzasadnic tak rozbudowana siatke jaka ma obecnie BT. To mrzonki.
mietek 2011-12-05 16:11   
mietek - Profil mietek
słusznie Osiek, "aktualna wycena" może sugerować wartość giełdową. Ładny przekręt swoją drogą zrobili na tej Łotwie...jeden, najmniejszy, samolot jest wart wiecej niz ta połowa akcji...
osiek 2011-12-05 11:07   
osiek - Profil osiek
i może zmieńcie sformułowanie: "z aktualną wyceną" na zgodnie z nominalną wartością akcji/udziałów.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama