×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airBaltic znacjonalizowane
Łotewskie linie lotnicze airBaltic zostały w pełni znacjonalizowane. Rząd tego kraju odkupił 47,2% udziałów od spółki Baltijas Aviacijas Sistemas (BAS), której szefem jest Bertolt Flick. Do niedawna kierował on też linią lotniczą.

Koszt zakupu niemal połowy udziałów w linii wyniósł nieco ponad 430 tys. dolarów i został wyliczony zgodnie z aktualną wyceną. 

Transakcja jest skutkiem upadku litewskiego banku Snoras i jego łotewskiej spółki zależnej Krajbanka, która była gwarantem udziałów BAS-u. Łotewski minister transportu powiedział, że wykup akcji w airBaltic był działaniem zapobiegawczym w obronie interesów państwa i narodowej linii lotniczej.

Bertolt Flick podkreślił, że cena wykupu jest nieproporcjonalnie niska. Według niego rząd, działając obecnie jako zarządca Krajbanki, zadziałał na szkodę linii i klientów banku. Przed kilkoma tygodniami, po długim konflikcie, rząd Łotwy i BAS doszły do porozumienia w sprawie dokapitalizowania linii lotniczej. Łącznie do kasy airBaltic ma do końca roku trafić ok. 110 mln łatów, czyli ponad 210 mln dolarów. W ramach porozumienia Flick ustąpił ze stanowiska szefa przewoźnika. Teraz BAS zapowiada podjęcie kroków prawnych, by ustalić, czy przejęcie udziałów spółki w airBaltic przez rząd było legalne.

Sprzeciw zgłasza też rada miejska Rygi. Stolica Łotwy jest jednym z większych deponentów Krajbanki. Radni uważają, że ponieważ cena wykupu akcji była bardzo niska, to bank - i tym samym jego deponenci - stracił. Według ryskiej rady cena wykupu powinna zostać wyliczona z uwzględnieniem wszystkich długów airBaltic i wynieść ok. 95 mln dolarów, czyli ponad 200 razy więcej niż zapłacił rząd. 

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożykgość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie