×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


AA: Wniosek o ochronę przed bankructwem




Dziś (29.11) spółka ARM, która jest właścicielem American Airlines, poinformowała o złożeniu wniosku o ochronę przed bankructwem w ramach 11 rozdziału amerykańskiego prawa upadłościowego - innymi słowy oznacza to niewypłacalność spółki. Linie zapowiadają, że będą normalnie obsługiwać połączenia, a wniosek ma umożliwić gruntowną restrukturyzację spółki.

- Złożenie wniosku ma umożliwić reorganizację ich finansów - stworzenie takiej struktury kosztów i zobowiązań, aby były one konkurencyjne i mogły kontynuować działalność - możemy przeczytać oświadczeniu American Airlines.

AMR poinformował jednocześnie, że nowym prezesem spółki zostanie Thomas Horton, który zastąpi odchodzącego na emeryturę Gerarda Arpeya.

- Spotykamy nowe wyzwania i bierzemy pod uwagę wszelkie możliwe działania, aby zabezpieczyć długoterminową pozycję American Airlines. W ostatnich latach, w obliczu bezprecedensowych wyzwań branży lotniczej American musi umocnić swoją krajową i globalną sieć połączeń, a także sojusze z najlepszymi partnerami na całym świecie. W tym roku został uruchomiony program transformacji floty, który da nam najmłodszą i najbardziej efektywną flotę w branży - powiedział Thomas Horton, nowy prezes American Airlines.



Głównym powodem problemów finansowych lotniczego giganta jest niezabezpieczenie planu cięć pracowniczych oraz nie wzięcia udziału w potencjalnych fuzjach. Amerykańskie linie lotnicze miały 29,6 miliarda dolarów długu przy wycenie całości aktywów na poziomie 24,7 miliarda dolarów. W ciągu ostatniego roku akcje potaniały o 79 procent, a największy przewoźnik lotniczy na świecie spadł na trzecie miejsce.

Mimo to AMR zapewnia, że ma 4,1 mld dol. wolnych środków, które wystarczą na pokrycie bieżących zobowiązań wobec partnerów biznesowych.

Jak podała agencja Bloomberg, oprócz wysokiego zadłużenia i wysokich kosztów płacowych, a także benefitów pracowniczych, przedsiębiorstwu szkodziły nieudane inwestycje w innych krajach. Przy wysokich cenach ropy naftowej problemem stały się również stare, paliwożerne samoloty. Gruntowną modernizacją floty American Airlines zajęły się dopiero w tym roku. W lipcu złożyły największe zamówienie w historii lotnictwa. Przewoźnik zamówił wtedy 460 samolotów z rodziny A320 i B737.

Warto również dodać, że amerykański przewoźnik był jedynym w USA, który nie wystąpił o ochronę przed wierzycielami po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk



gość_27aae - Profil
gość_27aae
  

Pasazer.com na Facebooku



Spodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie