×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Korupcja przy prywatyzacji LOT-u
Agenci CBA i CBŚ zatrzymali przedwczoraj (22.11) pięć osób w związku z podejrzeniem korupcji podczas prywatyzacji LOT-u i STOEN-u. Wśród zatrzymanych, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne, jest Gromosław Cz., prezes Aeroklubu Warszawskiego i były szef UOP-u oraz Aeroklubu Polskiego. Poza nim zatrzymano także m.in. Andrzeja P., byłego członka gabinetu politycznego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka oraz Piotra D., byłego działacza PZPN.

- Chodzi o kwotę miliona dolarów w przypadku LOT-u i 1,4 miliona euro w przypadku STOEN-u. Były one ukryte jako wynagrodzenie za rzekome usługi doradcze - mówi Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

- Więcej informacji teraz nie mogę przekazać. Nie mogę powiedzieć, którzy z zatrzymanych usłyszeli zarzuty w związku z prywatyzacją LOT-u - powiedział nam Goławski. 

Z doniesień medialnych wynika jednak, że nie wszystkie zatrzymane osoby mają związek ze sprawą prywatyzacji polskiego przewoźnika. Najbardziej znany zatrzymany, Gromosław Cz., nie jest w nią zamieszany.

Zatrzymanym postawiono zarzuty korupcyjne i prania brudnych pieniędzy. Grozi im za to do 10 lat więzienia. Prokuratura zadecydowała dziś, że do godziny 18 zatrzymani mogą wpłacić poręczenie majątkowe, w innym wypadku do sądu zostanie skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie. 

- Prokuratura nie kwestionuje prawidłowości samej prywatyzacji, a jedynie stawia zarzuty związane z korupcją w jej trakcie - powiedział dziś na konferencji prasowej Goławski.

Historia prywatyzacji LOT-u

W 1999 r. Emil Wąsacz, ówczesny minister skarbu, podjął decyzję o prywatyzacji LOT-u razem z partnerem strategicznym. Sprzedaż akcji poprzez giełdę nie była możliwa, gdyż linia była zadłużona na niemal 3 mld złotych. Wybrano firmę SAir Group, która objęła niecałe 38% udziałów. Skarb państwa zarobił na tym ok. 136 mln zł. Prywatyzacja wiązała się z wejściem do sojuszu Qualiflyer.

Do 2002 r. sojusz Qualiflyer rozpadł się po bankructwie belgijskiej Sabeny i wystąpieniu Austrian Airlines. Skarb państwa musiał wyłożyć ok. 400 mln zł, by ratować LOT przed bankructwem. Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2004 r. zarzuca ministrowi spowodowanie ponad 260 mln zł strat dla budżetu państwa. 

Dopiero w 2009 r. udało się odkupić pakiet akcji od syndyka masy upadłościowej SAirLines B.V. Były minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział, że całkowita prywatyzacja LOT-u nastąpi w przyszłym roku. Obecnie skarb państwa posiada niemal 68% akcji, ale prawo wymaga, by państwo było udziałowcem większościowym. Sprzedaż więcej niż 17% udziałów będzie możliwa dopiero po zmianie ustawy.

Dominik Sipińskigość_1562b - Profil
gość_1562b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie