LOT: Zgoda na loty nad Syberią

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
16 listopada 2011 14:23
51 komentarzy
Reklama

Dziś (16.11) LOT oficjalnie poinformował o otrzymaniu zgody na przeloty nad Syberią. Potwierdzają się tym samym nasze informacje, które podawaliśmy pisząc ootwieraniu połączenia do Pekinu.

Zgody pozwalające na wykonywanie lotów na terenie Rosji są ważne również w świetle pozostałych rejsów, które narodowy przewoźnik wykonuje do i z rosyjskich portów lotniczych. LOT otrzymał także korzystne godziny startów i lądowań w rejsach do Moskwy. Pozwoliło to na wprowadzenie do rozkładu na sezon zimowy 2011/2012 dogodniejszych godzin lotów, czyli zamianę dotychczasowych sześciu nocnych rejsów na trzy poranne oraz trzy połączenia w ciągu dnia.

- Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały od władz Federacji Rosyjskiej zgodę wymaganą do realizowania lotów nad Syberią. Negocjacje w tej sprawie prowadzone w imieniu państwa polskiego przez Ministerstwo Infrastruktury zakończyły się powodzeniem dla polskiego przewoźnika - brzmi oficjalny komunikat PLL LOT.- Potwierdzenie możliwości realizowania rejsów LOT-u w rosyjskiej przestrzeni powietrznej jest jednym z kluczowych rozwiązań w przygotowaniach narodowego przewoźnika do ekspansji w kierunku dalekowschodnim. Ma ono szczególne znaczenie w świetle planowanego uruchomienia przez LOT w 2012 roku połączenia do Pekinu. Możliwość lotów nad Syberią umożliwi przeloty najkrótszym korytarzem powietrznym, co wpłynie m.in. na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas rejsu - czytamy dalej w komunikacie prasowym LOT-u.

Loty do Pekinu dla LOT-u oznaczają całkowitą rezygnację lub rzadsze loty na jednej z istniejących tras. Najbardziej prawdopodobne są cięcia dotyczące lotów do Hanoi lub jednego z lotnisk w rejonie Nowego Jorku - JFK lub Newark. Te pierwsze są uważane za połączenie sezonowe nie przynoszące dużych dochodów, jednak nie potwierdzają tego nasze źródła w Locie. Lotnisko Newark jest dużym hubem Star Alliance, a za utrzymaniem rejsów na JFK przemawiają względy prestiżowe. 

Bardzo prawdopodobne jest, że Rosja zgodziła się na rejsy LOT-u nad Syberią w zamian za to, że polska strona zezwoliła na połączenie Aerofłotu z Moskwy do Krakowa. Rejsy z Moskwy do Krakowa startują 1 czerwca 2012 r., a tego samego dnia mogą ruszyć rejsy z Warszawy do Pekinu.- Obecnie PLL LOT S.A. czekają na decyzje odpowiednich władz w Chinach dotyczące możliwych godzin startów i lądowań czy tzw. slotów na lotnisku w Pekinie. Rejsy LOT-u do stolicy Chin zostaną wprowadzone do systemu rezerwacyjnego przewoźnika po otrzymaniu slotów. Połączenia będą realizowane na samolotach Boeing 767 - podsumowuje komunikat PLL LOT.

W 2008 r. LOT również próbował latać do Pekinu, jednak ze względu na brak zgody na przelot nad Syberią i bardzo niekorzystne godziny połączeń rejsy zostały zamknięte po dwóch miesiącach. Teraz największym problemem może być wykorzystywanie starszego samolotu zamiast nowoczesnych Dreamlinerów, które do floty LOT-u zaczną trafiać dopiero w czwartym kwartale 2012 r. 

LOT wycofał się z planów uruchomienia lotów do Tokio w 2012 r. Jak wynika z naszych informacji uzyskanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, również na tę trasę polski przewoźnik uzyskał zgodę od Rosji. Ustalenia dotyczą jednak wyłącznie rejsów startujących w przyszłym roku. Jak ustaliliśmy, Rosja może cofnąć zgodę na przeloty nad Syberią do Tokio, jeśli polski przewoźnik nie rozpocznie rejsów w 2012 r.

Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
wr 2011-11-19 14:10   
wr - Profil wr
Kiedys nawet byly chartery do Edmonton i Montrealu! A co do YYZ, prawda ze jest duzo Poloni, ale nie jest to Polonia 'nowa' ktora sie boi przesiadek. Pozatym jezeli ktos leci do regionalnych portow, to LOT wcale nie wygoda dla nich. Przelot AC/LH/OS jest bardziej wygodny niz LOTem jezeli ktos i tak sie musi przesiadac zeby doleciec do WRO,KRK,RZE. Ceny z YYZ sa konkurencyjne na przesiadki na Ukraine i do Izraela, w check-in zazwyczaj duza ilosc to transfery na wschod, i w samolocie nie jest az tak 'polsko' jakby sie wydawalo. Ale jest to glownie klient economy i do tego bardzo cenowy nie wazne czym leci, klasa biznes swieci pustkami. Z Polakow ktorych znam, nikt LOTem nie lata do Polski, jak sie raz przeleci dziadowskim 767, to kazdy wraca i mowi nigdy wiecej. Moze sie to zmieni jak bedzie 787, ale czuje cos ze do nas w YYZ dlugo 787 nie przyleci.
jjemiolo 2011-11-19 03:33   
jjemiolo - Profil jjemiolo
potwerdzam pcharasza: LAX i DTW byly w regularnych czarterach, IAD nie. Okazjonalnie czartery mogly byc do innych lotnisk. Slyszalem, w roznych okresach, ze jako potencjalny rozklad, poza ORD, JFK i EWR, byly tez brane pod uwage: DTW, BOS, IAD, BWI, ATL, MIA, MCO, LAX i SFO.
pcharasz 2011-11-19 01:22   
pcharasz - Profil pcharasz
Nie przypominam sobie. Do IAD jedynie coś zapowiadał United, ale chyba nigdy do tych lotów nawet nie doszło. LO w Stanach latał kiedyś tylko do Detroit i do Los Angeles.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama