×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Zgoda na loty nad SyberiąDziś (16.11) LOT oficjalnie poinformował o otrzymaniu zgody na przeloty nad Syberią. Potwierdzają się tym samym nasze informacje, które podawaliśmy pisząc ootwieraniu połączenia do Pekinu.

Zgody pozwalające na wykonywanie lotów na terenie Rosji są ważne również w świetle pozostałych rejsów, które narodowy przewoźnik wykonuje do i z rosyjskich portów lotniczych. LOT otrzymał także korzystne godziny startów i lądowań w rejsach do Moskwy. Pozwoliło to na wprowadzenie do rozkładu na sezon zimowy 2011/2012 dogodniejszych godzin lotów, czyli zamianę dotychczasowych sześciu nocnych rejsów na trzy poranne oraz trzy połączenia w ciągu dnia.

- Polskie Linie Lotnicze LOT otrzymały od władz Federacji Rosyjskiej zgodę wymaganą do realizowania lotów nad Syberią. Negocjacje w tej sprawie prowadzone w imieniu państwa polskiego przez Ministerstwo Infrastruktury zakończyły się powodzeniem dla polskiego przewoźnika - brzmi oficjalny komunikat PLL LOT.- Potwierdzenie możliwości realizowania rejsów LOT-u w rosyjskiej przestrzeni powietrznej jest jednym z kluczowych rozwiązań w przygotowaniach narodowego przewoźnika do ekspansji w kierunku dalekowschodnim. Ma ono szczególne znaczenie w świetle planowanego uruchomienia przez LOT w 2012 roku połączenia do Pekinu. Możliwość lotów nad Syberią umożliwi przeloty najkrótszym korytarzem powietrznym, co wpłynie m.in. na oszczędność zużywanego paliwa i krótszy czas rejsu - czytamy dalej w komunikacie prasowym LOT-u.

Loty do Pekinu dla LOT-u oznaczają całkowitą rezygnację lub rzadsze loty na jednej z istniejących tras. Najbardziej prawdopodobne są cięcia dotyczące lotów do Hanoi lub jednego z lotnisk w rejonie Nowego Jorku - JFK lub Newark. Te pierwsze są uważane za połączenie sezonowe nie przynoszące dużych dochodów, jednak nie potwierdzają tego nasze źródła w Locie. Lotnisko Newark jest dużym hubem Star Alliance, a za utrzymaniem rejsów na JFK przemawiają względy prestiżowe. 

Bardzo prawdopodobne jest, że Rosja zgodziła się na rejsy LOT-u nad Syberią w zamian za to, że polska strona zezwoliła na połączenie Aerofłotu z Moskwy do Krakowa. Rejsy z Moskwy do Krakowa startują 1 czerwca 2012 r., a tego samego dnia mogą ruszyć rejsy z Warszawy do Pekinu.- Obecnie PLL LOT S.A. czekają na decyzje odpowiednich władz w Chinach dotyczące możliwych godzin startów i lądowań czy tzw. slotów na lotnisku w Pekinie. Rejsy LOT-u do stolicy Chin zostaną wprowadzone do systemu rezerwacyjnego przewoźnika po otrzymaniu slotów. Połączenia będą realizowane na samolotach Boeing 767 - podsumowuje komunikat PLL LOT.

W 2008 r. LOT również próbował latać do Pekinu, jednak ze względu na brak zgody na przelot nad Syberią i bardzo niekorzystne godziny połączeń rejsy zostały zamknięte po dwóch miesiącach. Teraz największym problemem może być wykorzystywanie starszego samolotu zamiast nowoczesnych Dreamlinerów, które do floty LOT-u zaczną trafiać dopiero w czwartym kwartale 2012 r. 

LOT wycofał się z planów uruchomienia lotów do Tokio w 2012 r. Jak wynika z naszych informacji uzyskanych w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, również na tę trasę polski przewoźnik uzyskał zgodę od Rosji. Ustalenia dotyczą jednak wyłącznie rejsów startujących w przyszłym roku. Jak ustaliliśmy, Rosja może cofnąć zgodę na przeloty nad Syberią do Tokio, jeśli polski przewoźnik nie rozpocznie rejsów w 2012 r.

Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożykgość_e351f - Profil
gość_e351f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie