Boeing: Więcej szczegółów o 737 MAX

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
11 listopada 2011 18:20
Reklama

W sierpniu, po wielu miesiącach oczekiwań, domysłów, konsultacji oraz nacisku mediów z branży lotniczej, Boeing oficjalnie zaprezentował model B737 z nowymi silnikami. Najnowszy program został nazwany Boeing 737 MAX.

600 maszyn, ośmiu przewoźników

Nowy 737 budzi duże zainteresowanie wśród przewoźników. Boeing ujawnił ostatnio, że otrzymał deklaracje na ponad 600 maszyn 737 MAX od ośmiu linii lotniczych. Jakich? Tego na razie Boeing nie chce ujawniać, przy czym zaznacza, że większość zamówionych samolotów jest przez linie spoza USA.Na tę chwilę wiemy, że jednym z pierwszych klientów będą linie American Airlines, które mają złożone zamówienie na 100 samolotów 737-8 MAX. Kolejnych zamówień możemy spodziewać się od linii Southwest i United. Wśród europejskich przewoźników zamówienia może złożyć Lufthansa, British Airways, a także Ryanair.

Na pewno czeka nas ciekawa i pasjonująca, pod względem zamówień, końcówka roku 2011. Nowa strategia Boeinga może częściowo przyblokować triumf zamówień A320neo, jednak na pewno ich już nie powstrzyma.

Nowe silniki CFM LEAP-1B

Nowa rodzina 737 będzie napędzana przez silniki firmy CFM International o oznaczeniu LEAP-1B, które zostaną zoptymalizowane pod kątem B737. Według pierwszych prognoz producenta nowe samoloty będą o 4 procent oszczędniejsze od konkurencyjnego Airbusa A320neo. Jednak ile oszczędności pozostanie z tej informacji prasowej pokaże czas, a także testy nowych silników i samolotów.

Obecnie amerykański producent przedstawił nieco więcej szczegółów dotyczących nowego projektu. Boeing podjął decyzję w sprawie wyboru rozmiaru silnika. Wentylator nowej jednostki napędowej będzie miał średnicę 173 cm (68 cali) czyli ponad 10 cm więcej niż obecne silniki B737. Z większą średnicą silnika, Boeing zmuszony jest wydłużyć przednie podwozie samolotu o około 15-20cm (6-8 cali), aby uniknąć kontaktu jednostki napędowej z oświetleniem drogi kołowania.

Zmodyfikowana zostanie także gondola silników, na której pojawią charakterystyczne nacięcia podobne do tych, które zostały zastosowane w B787 i B747-8 w celu zmniejszenia hałasu.Resztę konfiguracji, w tym liczbę pasażerów, planowane zużycie paliwa i wagi samolotu poznamy pod koniec 2012 roku.

Feldmann szefem programu 737 MAX


Producent nominował Boba Feldmanna na stanowisko wiceprezesa i szefa programu nowej rodziny silników 737. Posiadający 35-letnie doświadczenie w branży Feldmann stał na czele działu Surveillance and Engagement w Boeing Military Aircraft obejmującym kilka programów wojskowych opartych na platformie 737.

- B737 z nowymi silnikami pozwoli Boeingowi nadal dostarczać samoloty, które są bardzo oszczędne i charakteryzują się najniższych kosztami operacyjnymi w segmencie maszyn wąskokadłubowych. - powiedział Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes. - Wszystko to, w połączeniu z wiodącą w sektorze niezawodnością i niskimi kosztami utrzymania, powoduje zainteresowanie naszych dotychczasowych klientów. W rezultacie zauważamy duży popyt na nową, ulepszoną wersję 737. W tej chwili pracujemy z naszymi klientami w celu sfinalizowania tych i innych umów w nadchodzących kilkunastu tygodniach. Szefostwo programu oddajemy w doświadczone ręce Boba Feldmanna - dodał.


Nowe oznaczenia rodziny 737

Wśród samolotów z rodziny B737 znikną oznaczenia wersji -700, -800, -900ER, a pojawią się nowe 737-7, 737-8 oraz 737-9. Takie kosmetyczne zmiany mają na celu harmonizację oferowanych produktów zaczerpniętą z programu B787, a także nowego B747. Najprawdopodobniej wśród rodziny samolotów B767 oraz B777 również pojawią się nowe oznaczenia.Boeing 737 jest najpopularniejszym i najbardziej niezawodnym odrzutowcem pasażerskim w swojej klasie. Od początku produkcji rodzina B737 może się poszczycić zamówieniami na ponad 9000 samolotów. Pierwsze dostawy B737 MAX mają rozpocząć się w 2017 roku.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Media, Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama