×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe winglety w Boeingu 737 MAX
Wczoraj (2.05) Boeing poinformował o nowym projekcie wingletów dla 737 MAX. Zapewni on redukcję spalania paliwa do 1,5%. To kolejne ulepszenie oferowane obecnie w opcji B737 z nowym wariantem silnika.

- Nowy winglet jest dowodem nieustającego poszukiwania przez firmę Boeing rozwiązań umożliwiających ograniczenie spalania paliwa, a tym samym dostarczenie klientom jak najlepszej oferty. Ta oraz inne zastosowane w MAX technologie pozwolą nam wzmocnić pozycję lidera - powiedział Jim Albaugh, prezes Boeing Commercial Airplanes. - Dzięki zastosowaniu nowej technologii w 737 MAX nasi klienci uzyskają dodatkowe korzyści istotne w obecnych warunkach zmiennych cen paliwa - dodał.W porównaniu do obecnej technologii, gdzie element zakończenia skrzydła samolotu zapewnia oszczędność paliwa do 4% na dłuższych trasach, nowy winglet umożliwia ograniczenie spalania paliwa na podobnych lotach na poziomie 5,5 - 6%.

- Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie wśród stosowanych na końcówce skrzydła na rynku samolotów wąskokadłubowych, ponieważ wydłużenie efektywne skrzydła jest równoważone pomiędzy górną i dolną częścią rozpraszacza wirów brzegowych - powiedział Michael Teal, główny inżynier programu 737 MAX.

Specjaliści Boeinga ds. aerodynamiki wykorzystali zaawansowane metody obliczeniowej mechaniki płynów (CFD), aby opracować zaawansowane rozwiązanie dla skrzydeł 737 MAX. Nowy winglet spełnia obowiązujące wymogi lotniskowe oferując bardziej efektywną rozpiętość przy redukcji oporu skrzydła. Testy przeprowadzone w tunelu aerodynamicznym 737 MAX potwierdziły zasadność zastosowania nowego rozwiązania w samolocie.Nowe rozwiązanie zostało już zastosowane w projekcie 737 MAX oraz włączone do programu produkcyjnego.

- Oceniliśmy ryzyko i wiemy w jaki sposób wykorzystać potencjał nowej technologii w MAX w ramach założonego harmonogramu. Jesteśmy więc na dobrej drodze, aby móc zaoferować naszym klientom znaczące i dodatkowe oszczędności paliwa w 2017 r. - dodał Teal.

Linie lotnicze korzystające z 737 MAX uzyskają 18 % poprawę zużycia paliwa w przeliczeniu na miejsce w odniesieniu do obecnej oferty A320. W zależności od pokonywanej trasy, operatorzy MAX mogą osiągnąć jeszcze wyższe oszczędności.

- Wyposażenie 737 MAX w nowe winglety to kolejny krok w realizacji programu 737, którego nadrzędnym celem jest dostarczenie naszym klientom coraz lepszej oferty w obiecanym terminie - powiedziała Beverly Wyse, wiceprezes i dyrektor generalny programu 737.

Do tej pory 16 klientów z całego świata złożyło zamówienia na ponad 1000 modeli 737 MAX. Na tę chwilę wiemy tylko o liniach Southwest Airlines, American Airlines, Lion Air, Norwegian oraz o firmie leasingowej Aviation Capital Group, którzy są jedynymi ujawnionymi klientami 737 MAX. Zamówili oni dokładnie 586 z ponad 1000 maszyn. Kolejnych zamówień możemy spodziewać się od linii United, a wśród europejskich przewoźników zamówienia może złożyć Lufthansa, British Airways, a także Ryanair.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Mediagość_860ed - Profil
gość_860ed
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie