×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT: Flota w dobrym stanie technicznym
Stan samolotów należących do floty PLL LOT oraz kwestie związane z ich obsługą techniczną zostały dzisiaj przedstawione podczas spotkania prasowego na terenie bazy technicznej przewoźnika. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zarządu PLL LOT z prezesem Marcinem Pirógiem na czele oraz przedstawiciele spółki LOT AMS, która serwisuje samoloty polskiego przewoźnika.
 
W trakcie prezentacji został szczegółowo omówiony stan wszystkich samolotów LOT-u, a także przekazane zostały najważniejsze informacje dotyczące operacji lotniczych.
 
Według statystyk, średnia wieku samolotów Embraer 170/175/190, stanowiących podstawę floty LOT-u na połączeniach europejskich i na Bliski Wschód, to 4,5 roku. Średnia wieku największych samolotów Boeingów 767 wynosi 18 lat. Średni wiek całej floty LOT (bez ATR-ów należących do Eurolotu) wynosi 8,5 roku, co odpowiada standardom tzw. tradycyjnych przewoźników na świecie.


 
Samoloty LOT-u przechodzą regularne przeglądy techniczne zgodnie z podręcznikami eksploatacji wydanymi przez producentów. Podlegają również bieżącemu nadzorowi i  inspekcjom Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
 
Polski przewoźnik wykonuje średnio około 240 operacji dziennie w sezonie letnim i około 210 operacji w sezonie zimowym. Wskaźniki punktualności rejsów LOT-u poprawiają się – w ostatnich 8 miesiącach br. wyniósł 83% względem 79% w roku 2010 roku, a regularności wyniósł 98% w porównaniu do 96% z roku 2010. Wyniki te są na średnim poziomie przewoźników europejskich zrzeszonych w AEA (Zrzeszenie Europejskich Przewoźników Lotniczych).
 
Koszty PLL LOT przeznaczone na obsługę techniczną samolotów stanowią obecnie 15% ogólnych kosztów operacyjnych (bez kosztów paliwa) i od lat utrzymują się na tym poziomie. W 2010 roku na obsługę techniczną samolotów przewoźnik przeznaczył 368 mln złotych, a w bieżącym roku prognozuje się koszty w wysokości 341 mln złotych.


Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie