×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair: Zyski rosną
Ryanair osiąga lepsze niż zakładano wyniki finansowe. W drugim kwartale roku budżetowego (lipiec-wrzesień) irlandzki tani przewoźnik osiągnął zysk w wysokości 463 mln euro przed podatkiem. To o niemal 90 mln euro więcej niż w tym samym okresie 2010 r. Linia oczekuje, że całoroczne wyniki również będą lepsze, niż zostało to zaplanowane.

Irlandzki przewoźnik zakłada wynik o 10% lepszy niż w planie rocznym. Według komunikatu linii powodem zwiększonego zysku jest rosnący średni zysk z pasażera, który kompensuje galopujące ceny paliwa. 

W wywiadzie dla brytyjskiego radia BBC Radio 4 Michael O'Leary, kontrowersyjny szef Ryanaira, podtrzymał swoją deklarację o planach rozwoju linii. Przewoźnik chce w ciągu najbliższych dziesięciu lat podwoić swoją flotę. Obecnie w barwach Ryanaira lata ok. 300 samolotów typu Boeing 737-800. Choć O'Leary mówi, że na tanie usługi Ryanaira jest w Europie nadal duże zapotrzebowanie, tak znaczne zwiększenie floty może okazać się bardzo trudne. Do tej pory przewoźnik utrzymywał bardzo niski średni wiek samolotów, co było możliwe m.in. dzięki korzystnemu i długoterminowemu kontraktowi z Boeingiem. Do końca tego roku Ryanair otrzyma jednak ostatnie z zamówionych 737-800. 

Amerykański producent po ogłoszeniu nowego programu samolotu 737 o oznaczeniu MAX otrzymał wiele zamówień i nie ma szansy, by Ryanair mógł zawrzeć umowę i utrzymać obecne tempo wymiany samolotów, a nawet je zwiększyć, by podwoić flotę. Irlandzki przewoźnik głośno mówi o negocjacjach prowadzonych z chińskim producentem samolotów COMAC, jednak wg ekspertów jest to tylko próba zmuszenia Boeinga do zaoferowania korzystniejszych warunków i szybszych dostaw. 

Dominik Sipiński
fot. Piotr Bożykgość_9d3cb - Profil
gość_9d3cb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie