×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Mołdawia bliżej rynku lotniczego UEMołdawia i Unia Europejska podpisały porozumienie o usługach lotniczych, które jest krokiem na drodze do ustanowienie wspólnego obszaru lotniczego. Umowa zawarta w Kiszyniowie umożliwi wzajemne otwarcie rynków lotniczych, wzmocni współpracę i stworzy nowe szanse dla pasażerów i linii lotniczych.

Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport, podkreślił, że porozumienie to ważny etap w rozwoju relacji UE z Mołdawią. 

- Porozumienie osiągnięte w Kiszyniowie jest bardzo ważne dla dalszego wzmacniania relacji gospodarczych, handlowych i turystycznych - podkreślił Kallas. 

Zgodnie z porozumieniem Mołdawia ujednolici swoje prawo ze wspólnotowym. Dotyczy to przede wszystkim bezpieczeństwa lotnictwa, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, zarządzania ruchem lotniczym, regulacji rynku i zarządzania konkurencją oraz aspektów społecznych.

Podobne porozumienia zostały zawarte z wieloma innymi sąsiadami UE. Podpisały je kraje Bałkanów Zachodnich, Maroko, Gruzja i Jordan. Trwają negocjacje z Izraelem, Ukrainą i Libanem.

Ruch lotniczy to najważniejszy sposób transportu pomiędzy Mołdawią i Unią Europejską. Obecnie istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze z 13 państw UE - Austrii, Bułgarii, Cypru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Zgodnie z nowymi zasadami linie lotnicze z terenu UE będą mogły bez dodatkowych zgód uruchamiać połączenia do Kiszyniowa. Również mołdawskie linie będą mogły latać do wszystkich krajów Unii. 

Lotnisko w Kiszyniowie jest jedynym portem lotniczym w Mołdawii, który obsługuje regularny ruch lotniczy. Jest to baza najważniejszej linii lotniczej w tym kraju, Air Moldova. Istnieją plany, by rozbudować lotnisko w Balti na północy kraju i stworzyć tam regionalną bazę dla tanich przewoźników. 

Dominik Sipińskigość_0fd3e - Profil
gość_0fd3e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie