UE i Sri Lanka podpisały porozumienie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 października 2011 00:03
Reklama

Unia Europejska i Sri Lanka podpisały wczoraj (27.10) w Kolombo porozumienie o współpracy w dziedzinie lotnictwa. Umowa przywróci podstawy do rozwoju stosunków pomiędzy stronami w przyszłości.

Umowa jest tzw. porozumieniem horyzontalnym, które zapewnia podstawę prawną dla 15 istniejących porozumień bilateralnych pomiędzy państwami członkowskimi Unii a Demokratyczno-Socjalistyczną Republiką Sri Lanki. Dzięki podpisanemu porozumieniu zapewniona zostanie zgodność obowiązujących umów z prawem unijnym.

Najważniejszym osiągnięciem jest zniesienie tzw. ograniczeń narodowych. Oznacza to, że każdy unijny przewoźnik będzie mógł teraz latać ze Sri Lanki do dowolnego państwa UE. Zezwolenie to dotyczy jednak wyłącznie tych państw, które mają już podpisaną umową dwustronną z państwem położonym na wyspie u południowego wybrzeża Indii.

Polska podpisała ze Sri Lanką umowę dwustronną w 1982 roku.

Obecnie tylko sześć państw UE ma bezpośrednie połączenie lotnicze ze Sri Lanką. To Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Wielka Brytania. W 2010 r. pomiędzy obszarem UE a Sri Lanką łącznie podróżowało 380 tys. pasażerów. Stanowiło to wzrost o 11% w stosunku do poprzedniego roku.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama