Okęcie: Większe pozalotnicze zyski

28 października 2011 10:56
3 komentarze
Reklama

Co trzecia zarobiona złotówka przez lotnisko Fryderyka Chopina nie ma nic wspólnego z obsługą samolotów. Pochodzi ona z zysków z tzw. usług pozalotniczych, które z każdym rokiem są coraz większe. W 2010 wyniosły one aż 175 mln złotych, co w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat stanowi wzrost o ponad 75 proc.

Wynajem powierzchni komercyjnych jest najbardziej dochodowy. Wpływy z tego sektora stanowią aż 13,6 proc. całkowitych przychodów lotniska.Z usług handlowych i gastronomicznych korzysta prawie dwie trzecie pasażerów warszawskiego lotniska. Jak wynika ze statystyk w 2010 roku przeciętny odlatujący wydał średnio 81 złotych na zakupy i usługi oferowane w porcie lotniczym.

Jednak to nie wszystkie możliwości uzyskania dodatkowych wpływów do budżetu. Pozostała część przychodów pochodzi głównie z ponadstandardowej obsługi pasażerów (salony Executive i VIP), działalności parkingowej czy działalności reklamowej i promocyjnej.- Lotniska na świecie dążą do zwiększania udziału przychodów pozalotniczych w całkowitych przychodach, gdyż stanowią one pewien bufor bezpieczeństwa na czas spadku ruchu lotniczego. W tym świetle nasze wyniki wypadają bardzo dobrze – komentuje Piotr Nalej, dyrektora Biura Handlowego Lotniska Chopina.

Justyna Żyła
Fot. Lotnisko Chopina
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
jjemiolo 2011-10-31 20:26   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Owszem wolny ale bez przesady. A tak nawiasem, skoro pozalotnicze dochody sa takie dobre to zamknac lotnisko i przeflancowac na centrum handlowe? Ciekaw jestem czy wtedy piwo byloby po 16zl? Trzeba zdecydowac co jest jajem a co kura.
gosc_3d1b3 2011-10-28 17:00   
gosc_3d1b3 - Profil gosc_3d1b3
To jest wolny kraj. Jak się Panu nie podobają ceny na lotnisku, to nie musi Pan kupować tu piwa. Przy okazji proponuję zainwestować w kalkulator i sprawdzić ile to jest 4 euro w przeliczeniu na złote.
gosc_cb3de 2011-10-28 13:41   
gosc_cb3de - Profil gosc_cb3de
No tak, oni chcą jak najwięcej zgarnąc z wynajmuj lokali usługowych, żeby sobie zapewnić bufor a później za to płacą wszyscy pasażerowie. Zwykłe piwo kosztuje 16 PLN. Ja rozumiem, że na lotnisku jest drożej niż na mieście, ale... kurcze, w Niemczech średnia cena piwa na Flughafen to 4 eur, zaś na mieście 3-3,5 eur! A u nas 8 PLN. Jak dla mnie lekka przesada.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama