×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Okęcie: Większe pozalotnicze zyski
Co trzecia zarobiona złotówka przez lotnisko Fryderyka Chopina nie ma nic wspólnego z obsługą samolotów. Pochodzi ona z zysków z tzw. usług pozalotniczych, które z każdym rokiem są coraz większe. W 2010 wyniosły one aż 175 mln złotych, co w porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat stanowi wzrost o ponad 75 proc.

Wynajem powierzchni komercyjnych jest najbardziej dochodowy.  Wpływy z tego sektora stanowią aż 13,6 proc. całkowitych przychodów lotniska.Z usług handlowych i gastronomicznych korzysta prawie dwie trzecie pasażerów warszawskiego lotniska. Jak wynika ze statystyk w 2010 roku przeciętny odlatujący wydał średnio 81 złotych na zakupy i usługi oferowane w porcie lotniczym.

Jednak to nie wszystkie możliwości uzyskania dodatkowych wpływów do budżetu. Pozostała część przychodów pochodzi głównie z ponadstandardowej obsługi pasażerów (salony Executive i VIP), działalności parkingowej czy działalności reklamowej i promocyjnej.- Lotniska na świecie dążą do zwiększania udziału przychodów pozalotniczych w całkowitych przychodach, gdyż stanowią one pewien bufor bezpieczeństwa na czas spadku ruchu lotniczego. W tym świetle nasze wyniki wypadają bardzo dobrze – komentuje Piotr Nalej, dyrektora Biura Handlowego Lotniska Chopina.

Justyna Żyła
Fot. Lotnisko Chopinagość_82727 - Profil
gość_82727
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie