Symulator Cirrusa na Ławicy otwarty

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
26 października 2011 00:12
Reklama

Wczoraj (25.10) na poznańskim lotnisku Ławica zostało otwarte Europejskie Centrum Symulatorowe Cirrusa. To pierwszy w Europie symulator typu full-motion, który umożliwia szkolenie pilotów. Spółka AERO Poznań, która zarządza symulatorem, zamierza go również udostępnić w celach rozrywkowych. Koszt pół godziny zabawy na symulatorze wyniesie od 150 do 200 zł.

Symulator Cirrusa jest wiernym odwzorowaniem prawdziwego samolotu typu Cirrus SR20/22. Wszystkie przyrządy wyglądają identycznie jak w tej maszynie, łącznie z awioniką Cirrus Perspective wyprodukowaną przez firmę Garmin. Symulator jest typu full-motion, co oznacza, że wiernie odwzorowuje wrażenia wizualne, dźwiękowe, pilotażowe, a przede wszystkim, dzięki ruchomej kabinie symulatora, fizyczne, identyczne z prawdziwym pilotowaniem samolotu.

Podczas treningu będzie można ćwiczyć wykorzystanie systemu ratunkowego CAPS, czyli spadochronu dla całego samolotu. To jedna z funkcji, których w warunkach rzeczywistego lotu nie można próbnie uruchomić.

- Mamy nadzieję, że Centrum Symulatorowe zachęci pilotów do częstszego sprawdzania i trenowania swoich umiejętności, nie tylko wtedy, gdy wymagają tego przepisy lotnicze - mówi Piotr Długiewicz, prezes AERO Poznań.

AERO Poznań powstała jako spółka w ramach polskiego Sky Share Club, który ma swoją siedzibę na poznańskim lotnisku. Ta inicjatywa umożliwia współwłasność samolotu Cirrusa i korzystanie z niego przez kilka osób. Cirrus od 10 lat jest liderem w sprzedaży lekkich samolotów jednosilnikowych.

Symulator w Poznaniu jest pierwszym w Europie i dopiero siódmym tego typu na świecie - pozostałe sześć znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Koszt jego budowy był porównywalny z ceną samolotu takiego typu i wyniósł ok. 700 tys. dolarów (ok. 2,2 mln zł). Symulator znajduje się w starym terminalu poznańskiego lotniska, który pełni obecnie funkcję terminalu lotnictwa ogólnego (general aviation). Konstrukcja zajmująca połowę hali powstała w ciągu dwóch tygodni, a pomieszczenie jest wynajmowane od lotniska.

Pierwszym pilotem, który spróbował swoich sił na symulatorze był prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. AERO Poznań chce udostępniać symulator dla osób nie szkolących się w piątki wieczorem i przez cały weekend. Przed każdym lotem konieczne będzie szkolenie teoretyczne. Rezerwacji można dokonywać poprzez stronę internetową firmy. AERO Poznań ma w planach również budowę symulatora dla samolotu Embraer Phenom 100, który także jest w ofercie Sky Share Club.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama