Okęcie gotowe na "Akcję Zima"

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
19 października 2011 12:55
1 komentarz
Reklama

Lotnisko Chopina jest gotowe do rozpoczęcia „Akcji Zima”. Warszawski port dysponuje najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania i jest w stanie zapewnić utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ostatnia zima w Polsce była wyjątkowo chłodna. Średnia temperatura dla trzech zimowych miesięcy wyniosła -3 st. C. i o ponad 2 stopnie była niższa od normy klimatycznej. Najbardziej ekstremalne warunki odnotowano w grudniu 2010 r., co spowodowało paraliż komunikacyjny (drogowy, kolejowy i lotniczy) niemal w całej Europie.

Do Akcji Zima w sezonie 2010/11 Służba Utrzymania Lotniska przystępowała z sześcioma nowymi zestawami odśnieżającymi MB2041/Øveraasen (każdy zestaw składa się z pługa, szczotki czyszczącej i silnej dmuchawy zainstalowanych na podwoziu marki Mercedes) oraz nową dużą zraszarką Damman o znacznie lepszych parametrach technicznych od wcześniej używanego sprzętu. Pozwoliło to na oczyszczanie drogi startowej w jednym przejeździe oraz równoległe oczyszczanie płyt postojowych i dróg kołowania przez starsze zestawy MB1929/Schorling.Zmienne warunki pogodowe sprawiły, że wykorzystanie sprzętu było wyjątkowo intensywne. Znacznie więcej niż rok wcześniej zużyto także środków chemicznych do odladzania nawierzchni. Ich zużycie było aż o 40 proc. większe niż w sezonie 2009/10. Łącznie z wydatkami na wymianę miotełek do oczyszczarek i listew zgarniających pługów lemieszowych oraz wydatkami na paliwo i wywóz śniegu ubiegłoroczna "Akcja Zima" kosztowała ponad 10,8 mln zł – nigdy wcześniej lotnisko nie wydało więcej na ten cel. Na rozpoczynający się właśnie sezon zimowy 2011/12 zaplanowane są podobne środki, ale trudno powiedzieć jaki będzie faktyczny koszt zimowego utrzymania.

- To zawsze zależy od pogody. Jeśli zima będzie długa i intensywna, to wydamy więcej. Ale klimat się ciągle zmienia, więc nie sposób niczego przewidzieć na pewno – powiedział Marek Walczak, kierownik Działu Utrzymania Nawierzchni Lotniskowych.

Największym problemem dla lotniska nie są niskie temperatury, dużo więcej zmartwień przysparza temperatura przechodząca przez 0 st. C. Kiedy osiąga wartość wyższą, pas startowy jest mokry, kiedy spada, droga pokrywa się lodem. Wtedy sztuką jest dobranie odpowiednich środków chemicznych zapewniających bezpieczeństwo startów i lądowań.Pod koniec września na Lotnisko Chopina dotarły cztery kolejne zestawy MB2041/Øveraasen (zakup dofinansowany został z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Dzięki temu, kolumna odśnieżająca dróg startowych składać się będzie w całości z 10 nowych i bardzo wydajnych maszyn. Dziewięć starszych zestawów również pozostanie w eksploatacji. Będą wykorzystywane przy oczyszczaniu nawierzchni płyt postojowych i dróg kołowania.

- Do kolejnej zimy jesteśmy przygotowani bardzo dobrze. Zapewniam, że zrobimy wszystko, żeby wszyscy ludzie i towary przewożeni samolotami docierali do Warszawy zawsze na czas i bez żadnych zakłóceń – dodał Walczak.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Zajmuje powierzchnię ok. 560 ha, w tym 140 ha nawierzchni sztucznych, podlegających całorocznemu utrzymaniu. Na infrastrukturę lotniskową składają się dwie drogi startowe (DS) o wymiarach: DS-3 3690m x 60m oraz DS-1 2800mx50m, dziewięć płyt postojowych samolotów (PPS), w tym dwie płyty przeznaczone do odladzania statków powietrznych (SP) z ponad pięćdziesięcioma stanowiskami postojowymi oraz system dróg kołowania (DK).

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_329a7 2011-10-20 19:38   
gosc_329a7 - Profil gosc_329a7
pas startowy na pierwszym zdjeciu wyglada okropnie, wstydz sie STOLYCO ;D
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama