Zmiany w International Aero Engines

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
13 października 2011 10:48
Reklama

Pratt & Whitney i Rolls-Royce, dwaj wiodący producenci samolotowych silników, restrukturyzują swoje partnerstwo w ramach spółki joint-venture International Aero Engines (IAE). P&W przejmie wszystkie udziały brytyjskiego partnera za 1,5 mld dolarów. W zamian Rolls-Royce będzie otrzymywał ustaloną stawkę za każdą godzinę wylatana przez silniki produkcji IAE przez najbliższe 15 lat.

Spółka IAE powstała niemal 30 lat w celu produkcji silników V2500 napędzających samoloty Airbus A320. Obecnie w użyciu znajduje się około 4500 tych silników, a kolejne 2000 oczekują na dostawę. 

Równocześnie ze zmianami w IAE amerykański P&W i brytyjski Rolls-Royce utworzą nową spółkę joint-venture, w której każda z firm obejmie po 50% udziałów. Jej celem jest opracowanie i produkcja silników dla samolotów średniej wielkości nowej generacji. Producenci celują w segment maszyn przewożących 120-230 pasażerów. Według szacunków w ciągu 20 najbliższych lat w tym segmencie pojawi się zapotrzebowanie na 20 tys. nowych samolotów, czyli ponad 40 tys. nowych silników.

Ujawniono także, że Rolls-Royce "skromnie" zainwestuje w silnik Pratt & Whitney PurePower PW1100G-JM, który będzie instalowany w samolotach Airbus A320neo. 

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama