Bydgoszcz: Inwestor poszukiwany

11 października 2011 18:37
7 komentarzy
Reklama

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego chce znaleźć prywatnego inwestora, który pomógłby w rozwoju bydgoskiego lotniska.

- Szukamy prywatnego inwestora. Potrzebujemy ponad 100 mln zł na nowe inwestycje. Do radnych wojewódzkich raczej nie mam co iść po dodatkowe pieniądze. Trzeba ich szukać gdzie indziej – komentuje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Pomysłów na pozyskanie dodatkowych źródeł finansowania było wiele. W 2008 Bydgoszcz zdecydowała się sprzedać dużą cześć udziałów portu austriackiej firmie Melin. Jednak pomimo otrzymania 75 mln zł pomiędzy partnerami dochodziło do licznych konfliktów. W ich konsekwencji już półtora roku później za 16 mln zł odkupiono akcje, stając się ponownie większościowym udziałowcem.

Dzisiaj przedstawiciele sejmiku województwa wyciągając wnioski z nieudanej prywatyzacji zapowiadaj, że nie dopuszczą do powtórzenia się sytuacji z przed kilku lat..

- Nie możemy stracić kontroli nad lotniskiem. Nie dopuszczamy poprzedniego scenariusza, gdy samorządowi udziałowcy nie mieli żadnego wpływu na strategię rozwoju spółki i jej zarządzania - wyjaśnia Całbecki.

Dodatkowym zastrzykiem gotówki dla portu będzie na pewno dofinansowanie 23,5 mln złotych pochodzącymi z funduszy unijnych. Jednak i w tym przypadku konieczne jest wkład własny, na który jak twierdzi "Gazeta Wyborcza" może zabraknąć pieniędzy.

Według dziennika port lotniczy posiada środki jedynie na remonty pasa startowego oraz wdrożenie systemu bezpieczeństwa ILS drugiej kategorii. Jednak to tylko cześć z długiej listy inwestycji. Dodatkowe fundusze miałyby pomóc m.in. w szybkim przeprowadzenie gruntownego remont terminalu.

Justyna Żyła
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
4tech 2011-10-12 00:58   
4tech - Profil 4tech
Kubuś, to trochę na wyrost stwierdzenie;)
andrzejtoulon 2011-10-11 23:28   
andrzejtoulon - Profil andrzejtoulon
Ale to Budapeszt bardziej modny teraz :)
kubab222 2011-10-11 23:26   
kubab222 - Profil kubab222
Nie wiem czy mi się zdaje ale 4tech nie lubi Toruniakow.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama