Avianova upada, Wizz Air zyska?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 października 2011 14:39
6 komentarzy
Reklama

Rosyjski przewoźnik Avianova zakończy jutro (9.10) swoją działalność. Linia, która od dawna borykała się z problemami finansowymi, zwróci sześć Airbusów A320 firmom leasingowym, a pasażerowie otrzymają zwrot kosztów biletów. Do końca października przewoźnik sprzedał 67400 biletów i łącznie musi oddać 5 mln euro.

Jednak przedstawiciele linii twierdzą, że to nie bankructwo jest powodem zakończenia działalności. Według zarządu Avianovy za tą decyzją stoi Indigo Partners, które posiada 49% udziałów w firmie. Amerykański akcjonariusz rzekomo zamroził wypłaty. Indigo Partners jest właścicielem Wizz Aira i to ten przewoźnik ma, według zarządu Avianovy, skorzystać na bankructwie rosyjskiej linii.Dmitrij Czernjak, były szef firmy A1, która posiada 51% udziałów w Avianovie, mówi jednak, że przewoźnik miał problemy finansowe już rok temu. Według niego zarząd Avianovy przegapił szanse na uratowanie linii - w maju pojawił się inwestor gotów zapłacić za udziały 33 mln dolarów, a latem odrzucono ofertę wykupu akcji Indigo Partners.

A1 zaprzecza jednak, by wcześniej były szanse uratowania przewoźnika i utrzymuje, że za zakończeniem działalności stoi sabotaż ze strony Indigo Partners na rzecz Wizz Aira.

Dominik Sipiński
fot. Avianova
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
antypilot 2011-10-13 13:49   
antypilot - Profil antypilot
A co niby W6 ma zyskać na upadku tej linii, skoro wogóle nie lata do Rosji?
jjemiolo 2011-10-09 02:27   
jjemiolo - Profil jjemiolo
kudak: wyglada na to ze Sky Express tez jest juz historia. Od sezonu zimowego staje sie czescia Kuban Airlines (Kubanskije Avialini)bo obie linie maja tego samego wlasciciela. Ma pozostac samodzielna jednostka w obrebie Kuban, ale czy zachowa swoj oddzielny kod nie wiem.
Wyglada wiec ze LCC w Rosji sa historia, przynajmniej na jakis czas.
humbak: czemu nie? Plamy na sloncu rowniez.
humbak 2011-10-08 21:37   
humbak - Profil humbak
No i sobie polatałem nimi... Lurde.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama