Niemieckie zakłady Airbusa zastrajkują?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
06 października 2011 18:32
Reklama

Dziś (6.10) związkowcy z niemieckich zakładów Airbusa zawiesili rozmowy ze swoim kierownictwem dotyczące warunków pracy. Dlatego na jutro zaplanowana jest akcja protestacyjna.

Związek zawodowy IG Metall wezwał 16 tys. pracowników producenta czterech zakładów Airbusa w Hamburgu, Bremie, Stade i Buxtehude do podjęcia jednodniowego protestu. Strajk ma się rozpocząć o godzinie 9:15 czasu lokalnego i obejmie wszystkie trzy zmiany.Głównym punktem niezgody między kierownictwem, pracownikami a związkowcami jest zapis pozwalający producentowi zatrudnianie pracowników tymczasowych. Obecnie Airbus zatrudnia około 3,5 tys. pracowników czasowych (22%) w czterech zakładach co stanowi 22% ogółu zatrudnionych. Przedstawiciele związku IG Metall chcą ograniczyć tę liczbę do 15%.

W zeszłym tygodniu Airbusowi nie udało się zaskarżyć akcji protestacyjnej. Producent nie otrzymał nakazu sądowego, który mógłby powstrzymać strajk. Airbus jednak zagroził, że strajki mogą negatywnie wpłynąć na planowane zwiększenie liczby montowanych maszyn z rodziny A320 w zakładach w Hamburgu. Według Tuluzy sytuacja ta doprowadza do utraty zaufania w niemieckich zakładach.

Piotr Bożyk
Fot. Paweł Cybulak
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama