Malev: Koniec państwowej pomocy

6 października 2011 10:49
2 komentarze
Reklama
Węgierskie media donoszą, że Malev nie otrzyma już więcej wsparcia z państwowego budżetu. Przewoźnik z bazą w Budapeszcie w latach 2007-2010 dostał łącznie ponad 450 mln euro poprzez dokapitalizowania, spłaty długów, pożyczki i odroczone płatności podatków. W 2012 r. rząd węgierski zaplanował jednak ostre cięcia budżetowe i linia lotnicza nie może już oczekiwać pomocy.

Państwową pomocą dla Malevu zainteresowała się Komisja Europejska, która sprawdza, czy sposób jej przekazania nie naruszył przepisów prawa konkurencyjnego Unii Europejskiej. W 2010 r. Malev został zrenacjonalizowany - rząd przejął 95% udziałów w linii. Wg argumentacji przewoźnika była to jedyna metoda na uniknięcie bankructwa.W czerwcu przedstawiciele przewoźnika zapewniali, że w ciągu 18-24 miesięcy Malev zacznie przynosić zysk. Otto Gergye z węgierskiego przewoźnika powiedział wtedy portalowi "Air Transport World", że sojusz oneworld, którego członkiem jest Malev, zbyt mało wykorzystuje hub w Budapeszcie. Warto dodać, że węgierska linia nie posiada własnych rejsów długodystansowych, oferując jedynie połączenia na zasadzie code-share z partnerami z oneworld.

Jedną z metod podratowania Malevu bez udziału państwowych pieniędzy byłaby sprzedaż przewoźnika. W lipcu zainteresowanie wyraziły chińskie linie Hainan Airlines.

Dominik Sipiński
fot. Justyna Żyła

Ostatnie komentarze

mietek 2011-10-07 10:10   
mietek - Profil mietek
Patrząc z perspektywy LOT-u i jego rywalizacji o rynek środkowo-europejski to zarówno Malev jak i Czech Airlines same się poddają, bo tylko LOT ma połączenia dalekodystansowe.
marecki 2011-10-06 22:02   
marecki - Profil marecki
Cóż, kazus malevu dobitnie pokazuje, że prywatyzacja sama w sobie nie jest cudownym remedium na problemy przewoźników.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy