×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wrocław: Szklane okna na świat
Na przełomie roku nowy terminal wrocławskiego lotniska przyjmie pierwszych pasażerów. Zapraszamy na fotoreportaż z Wrocławia.Nowy terminal nie jest ograniczony dotychczasową infrastrukturą gdyż powstał w zupełnie nowym miejscu - w północno-zachodniej części lotniska.Nowy terminal ma 200 metrów długości. Został tak zaprojektowany, by w razie potrzeby można było do niego dobudować po obu stronach dodatkowo po 70 metrów budynku. To pozwoli na powiększenie terminala o 70%. Szklane ściany boczne można łatwo rozebrać i przestawić w nowe miejsce.Naszym przewodnikiem po nowym terminalu jest jego gospodarz  - Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu.Nowy terminal zwiedzimy ścieżka, jaką pasażer pokona od wejścia do terminalu do wejścia do samolotu oraz od wyjścia z samolotu do wyjścia z terminalu. Jak na Pasażera przystało. 

Wrocławski terminal będzie bardzo intuicyjny. Pasażerowie łatwo odnajdą swoją drogę.

W sumie nowy terminal będzie dysponował 22 stanowiskami odprawy biletowo-bagażowej (check-in).Na poziomie "0" znajdują się check-iny oraz, po lewej stronie, strefa dla VIP-ów. Na pierwszym poziomie pomieszczenia służb lotniskowych i straży granicznej, a na samej górze pomieszczenia władz portu.Narożne pomieszczenie z widokiem na strefę ogólnodostępną, parking VIP, pas startowy oraz drogę kołowania to gabinet prezesa portu. Wnętrze terminala jest przestronne i jasne dzięki dużej ilości przeszkleń. Do budowy szklanej elewacji zużyto ponad 9 tys. metrów kw. szyb. Aby usprawnić komunikację w obiekcie dostępnych będzie 13 wind.Przy budowie terminala użyto 45 km różnego rodzaju rur oraz prawie 600 km kabla, który można by rozciągnąć z Wrocławia aż po Bałtyk.

Z myślą o przyszłości wybudowano już tunel łączący terminal z przyszłą stacją kolejową. Na dole znajduje się również wielowyznaniowa kaplica.Te schody prowadzą na taras widokowy z którego doskonale widać cały terminal, płytę postojową, a także strefę "sterylną", gdyż taras widokowy znajduje się pomiędzy strefami "sterylną" i ogólnodostępną.Z check-inów do sortowni bagażu prowadzą dwa niezależne od siebie taśmociągi. W razie awarii jednego, drugi może bezproblemowo funkcjonować. - Pozwoli to także na oszczędności. W zależności od ruchu może działać tylko połowa systemu - mówi Kuś.

Bagażownia całkiem niedawno przeszła testy wydajności systemu.

Po stronie "sterylnej" w strefie odlotów Schengen.Wrocław będzie pierwszym polskim lotniskiem regionalnym, które będzie wyposażone w rękawy.Na początku będą zainstalowane dwa rękawy. W razie konieczności będą mogły być zainstalowane kolejne dwa.Wspominany taras widokowy, widziany od strony "sterylnej". Odprowadzający pasażerów będą mogli upewnić się, że najbliżsi wsiedli do odpowiedniego samolotu.Przechodzimy do regulowanej strefy odlotów non-Schengen.Co to oznacza? - Terminal został zaprojektowany tak, by wielkość strefy dostosować do aktualnych potrzeb - wyjaśnia prezes lotniska.
Strefę można w zależności od potrzeb zmniejszyć lub rozszerzyć.


Od lewej: Przemysław Marcinkowski, kierownik projektu, Paweł Cybulak (pasazer.com), Monika Półtorzycka-Jon, specjalista ds. marketingu i PR oraz  Dariusz Kuś, prezes PL Wrocław.


Widok na strefę przylotów


Taśmy bagażowe też już w gotowości

Posadzono aż 30 tysięcy różnych drzew i krzewów zdobiących przestrzeń wokół terminala. Co ciekawe, 18 drzew znajdzie się wewnątrz terminala.


 
Na zewnątrz teren już jest uporządkowany, trwają ostatnie prace, by na przełomie roku terminal mógł przyjąć pierwszych pasażerów.Materiał powstał dzięki uprzejmości PL Wrocław.

Paweł Cybulak, Sebastian Guśliński
zdjęcia: Sebastian Guśliński, PL Wrocławgość_7c147 - Profil
gość_7c147
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie