×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ożywienie na polskim niebie
Działo się... Po ponad 2 latach stagnacji na polskim niebie, ostatni tydzień przyniósł znaczne jego ożywienie. Dawno aż tyle w branży lotniczej się nie działo. A to dopiero początek...

Zwiększona aktywność Ryanaira

Po sześciu latach obietnic baza operacyjna Ryanaira we Wrocławiu stała się faktem. Od marca pasażerowie będą mogli bezpośrednio polecieć m.in. na Kretę, Maltę czy do Wenecji. Irlandczycy zbazują jednego Boeinga 737 i chcą obsługiwać z Wrocławia 800 tys. pasażerów rocznie. Docelowo w Strachowicach mają nocować dwa samoloty. Baza oznacza również utworzenie dodatkowych miejsc pracy.Również w Modlinie przewoźnik chce bazować swoje samoloty. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że warunki na jakich chce stamtąd operować są nie do przyjęcia dla władz nowego lotniska. Jako demonstrację swojej siły Ryanair ostentacyjnie organizuje konferencję prasową na której ogłasza śmiałe plany ekspansji w Modlinie i rzuca włodarzom rękawicę „My jesteśmy gotowi, a Wy?”.

Ryanair słynie z tego, że do granic możliwości wykorzystuje swoich partnerów biznesowych. Najczęściej wszystkie eventy organizowane są przez władze lotnisk bądź samorządów. Konferencja w Warszawie jest przemyślanym działaniem mającym na celu stworzenie nacisku medialnego na władze lotniska w Modline, którego skutkiem ma być podpisanie umowy na warunkach, których zależy Ryanairowi.

Wreszcie polecimy z Krakowa do Moskwy

Dużą niespodzianką jest pojawienie się długo oczekiwanego połączenia lotniczego Krakowa z Moskwą. To niewątpliwie duży sukces Jana Pamuły, prezesa krakowskich Balic dla którego od kilku lat uruchomienie bezpośrednich połączeń do Moskwy było dużym priorytetem.Na wejście Aerofłotu do Krakowa zgodę musiał wyrazić LOT, który pewnie dzięki temu mógł uzyskać pozwolenie władz rosyjskich na loty nad Syberią na planowanej nowej trasie z Warszawy do Pekinu. Od czerwca 2012 codzienne loty do Moskwy pozwolą mieszkańcom Polski Południowej na skorzystanie z bogatej siatki połączeń wschodnich oferowanych przez rosyjską linię.

350 % więcej Air Berlin w Krakowie

To nie jedyna nowość w Krakowie. Niemiecki Air Berlin od 1 maja zwiększa aż o 350% ilość operacji z Krakowa do Berlina. Zamiast czterech operacji w tygodniu przewoźnik będzie operował z Krakowa dwa razy dziennie. Dodatkowo Z Krakowa do Berlina zamiast Dashem Q400 polecimy na pokładzie większego Embraera 190 ze 111 miejscami na pokładzie. Zwiększona aktywność Air Berlin w Polsce związana jest Także z planowanym na czerwiec otwarciem hubu przewoźnika na nowym lotnisku w Berlinie.Po rocznej nieobecności w Gdańsku Air Berlin wraca na trasę Gdańsk-Berlin i podobnie jak w przypadku Krakowa zaoferuje 14 połączeń tygodniowo na pokładzie samolotu 76 miejscowego Dasha Q400.

W Katowicach wreszcie nowy przewoźnik

Powody do radości mają tez Katowice. Po okresie stagnacji w ruchu regularnym na lotnisku w pod katowickich Pyrzowicach pojawi się nowy przewoźnik. Skandynawski SAS uruchomi bezpośrednie połączenie z Katowic do Kopenhagi. Połączenie wystartuje 26 marca i będzie obsługiwane cztery razy w tygodniu samolotem odrzutowym Bombardier CRJ w wariancie -200 lub większym -900.To był wyjątkowo gorący tydzień w branży lotniczej. Już teraz Euro 2012 mobilizuje przewoźników do rozwoju siatki połączeń. To ostatni dzwonek aby uruchamiać nowe połączenia, gdyż aby je dobrze wypromować przewoźnik potrzebuje na to około 6 miesięcy.

Nowe połączenia są także efektem rozbudowy polskich lotnisk. Niektóre z nich otrzymają zupełnie nowe oblicze. We Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi czy Gdańsku prace budowlane dobiegają końca. Wkrótce ich pasażerowie będą obsługiwani w prawdziwie zachodnioeuropejskich standardach. Wygląda na to, już teraz lotniska są zdecydowanie lepiej przygotowane na Euro niż transport lądowy.

Sebastian Guśliński
zdjęcia: Sebastian Guśliński, Piotr Bożykgość_0dbdc - Profil
gość_0dbdc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie