PAŻP: Rekordy na polskim niebie

3 grudnia 2011 10:46
2 komentarze
Reklama
W ostatnich dniach listopada odbyła się Konferencja Wysokiego Szczebla "Wdrożenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz jej rozszerzenie do krajów Trzecich". Z tej okazji Sławomir Nowak, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej spotkał się z Siimem Kallasem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej i Komisarzem ds. Transportu. Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) we współpracy z Komisją Europejską (KE) i Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym (EKES).

W konferencji uczestniczył także Krzysztof Banaszek, prezes PAŻP, który wygłosił przemówienie dotyczące osiągnięć oraz wyzwań stojących przed Programem SESAR. Była to także możliwość zaprezentowania obecnego zaawansowania oraz perspektyw Baltic FAB, a także wyników Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Ponad pół miliona operacji lotniczych

Dynamiczny wzrost ruchu tranzytowego w polskiej przestrzeni powietrznej zawdzięczamy nie tylko położeniu geograficznemu w sercu Europy. Wzrost jest stymulowany przez niskie opłaty nawigacyjne, które PAŻP pobiera od przewoźników. Jedynie siedmiu członków Eurocontrol pobiera niższe od PAŻP opłaty za nawigację trasową.



Przez pierwsze dziesięć miesięcy 2011 roku, PAŻP obsłużyła 546.078 operacji lotniczych, to o sześć procent więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku, czyli w szczycie popularności przewozów lotniczych. Względem pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku jest to wzrost o 9,4 procent.



Powyższe dane nie obejmują wielokrotnych podejść.



Zależnie od pory roku, codziennie na polskim niebie obsługiwanych jest od 1300 do 2100 lotów kontrolowanych. Z polskich lotnisk korzysta codziennie od 300 do 600 samolotów. Tygodniowo w polskiej przestrzeni powietrznej PAŻP obsługuje ponad 14 tysięcy operacji lotniczych. Doloty i odloty z polskich lotnisk to ok. 5 tysięcy operacji tygodniowo, a ponad 8 tysięcy to operacje tranzytowe. Właśnie liczba operacji tranzytowych wzrosła najdynamiczniej względem roku ubiegłego.



Liczba tranzytowych operacji lotniczych pobiła dotychczasowy rekord. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2011 roku zanotowano ponad 13 procent więcej operacji niż analogicznym okresie rekordowego 2008 roku.

Wzrost względem pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku jest jeszcze większy i wynosi blisko 15 procent.



Dynamiczny wzrost ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej jest stymulowany przez niskie opłaty nawigacyjne, które PAŻP pobiera od przewoźników. Stawka En-route, pobierana przez PAŻP za przelot w polskiej przestrzeni powietrznej wynosi obecnie 35,81 EUR i jest znacząco niższa od średniej europejskiej (51 EUR). Jedynie siedem spośród wszystkich zrzeszonych w Eurocontrol instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej pobiera niższe od PAŻP opłaty za nawigację trasową.



Stawka En-route, pobierana przez PAŻP za przelot w polskiej przestrzeni powietrznej należy do najniższych w Europie (przyjęty przez Eurocontrol kurs wymiany to 4,34932 PLN za Euro).

Średnie opóźnienie poniżej minuty


Godnym podkreślenia jest wysiłek służb operacyjnych PAŻP zmierzający do obsłużenia rekordowej liczby operacji lotniczych przy utrzymaniu, a nawet redukcji opóźnień w lotach samolotów w polskiej przestrzeni powietrznej. PAŻP pracuje też nad ograniczeniem opóźnień w rodzimej przestrzeni. Umożliwi to podjęte w 2009 roku i skutecznie wdrażane w 2010 roku działania organizacyjne w zakresie zarządzania pojemnością przestrzeni powietrznej, a także dynamiczna optymalizacja obsady oraz obsad sektorów kontroli ruchu lotniczego.


W 2010 roku PAŻP ograniczyła poziom opóźnień w polskiej przestrzeni powietrznej do nieco ponad minutę na lot. Ten dobry wynik udało się utrzymać w sezonie wakacyjnym br. Wskaźnik średniego opóźnienia przypadającego na jedną operację lotniczą wahał się w sezonie wakacyjnym 2011 roku od 0,7 do 1,7 minuty. Prognozuje się, że w 2011 roku PAŻP obniży średnie opóźnienie przypadające na operację lotniczą poniżej minuty.

W 2008 roku poziom opóźnień wynosił ponad 2 minuty na lot, a w sezonie letnim ponad 3 minuty. Dzięki ww. działaniom udział PAŻP w generowanych opóźnieniach w Europie, zmalał do 2,5 procent w pierwszych dziesięciu miesiącach br.



Osiągnięte wyniki, przy minimalnym wzroście kosztów pracy, których ponoszenie w takim przypadku jest absolutnie niezbędne, oznaczają, że linie lotnicze oszczędzają obecnie kilkadziesiąt milionów EURO rocznie - liczonych, jako koszty opóźnień.

Poziom średniego opóźnienia ATFM w ruchu lotniczym w FIR Warszawa w latach 2007 – 2011 (za rok 2011 prognoza).




Liczba kontrolowanych operacji a średnie opóźnienie w latach 2007 – 2010 (za 2011 prognoza z wyłączeniem wielokrotnych podejść).



Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

gosc_3e193 2012-02-11 09:38   
gosc_3e193 - Profil gosc_3e193
Rekord na polskim niebie to dla techników brak premi,dlaczego,bo nienażarte kontrolerskie ryje mają wtedy więcej nadgodzin i dla techników brak na tak i już obcięte premie.
jjemiolo 2011-12-05 02:06   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Jesli to prawda ze Polska pobiera jedne z nizszych oplat w Europie - to jak to ma z oskarzeniami FR bodajze dwa lata temu ze polska polityka cenowa zmusza ich do redukcji polaczen a na pewno nie pozwoli na stworzenie ich bazy u nas? Jak widac nie wyniesli sie ale szumu "anty" bylo sporo.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy