×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pamuła: Chcemy dotować połączenia!Związek Regionalnych Portów Lotniczych wraz z marszałkami województw pracują nad propozycją zmian w prawie, które pozwolą na dofinansowanie połączeń między portami regionalnymi.

– Powołaliśmy grupę roboczą, która przygotuje projekt nowelizacji ustawy o samorządzie i ustawy o transporcie. Związek Portów Regionalnych ma przygotować analizę, która wskaże, jakich połączeń potrzeba i które będą opłacalne - mówi Jan Pamuła, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Zgodnie z obowiązującym prawem samorządy mogą dokładać do połączeń lotniczych jedynie w ramach marketingu regionu lub promocji połączeń lotniczych. Jednak zdaniem marszałków to za mało. Chcą oni m.in. bezpośrednich zapisów o możliwości dotowania rejsów oraz prawa zakładania z przewoźnikami spółek lotniczych.

– Chcemy móc nie tylko promować region, ale też wprost dotować połączenia. Współpraca między regionami w celu stworzenia wspólnej strategii rozwoju portów jest bardzo ważna – dodaje Pamuła.

Co więcej, przedstawiciele władz zapewniają, że dotacja w tym wypadku byłyby normalną praktyką.

- Krajowe loty pasażerskie są normalnym elementem funkcjonowania gospodarki i jej rozwoju Warto mieć możliwość kształtowania polityki transportowej przez finansowanie połączeń lotniczych. Możliwość, a nie obowiązek – dopłacamy już do kursowania pociągów i autobusów PKS - argumentuje Józef Sebesta, marszałek województwa opolskiego.

Podobną opinie prezentują również przedstawiciele urzędu marszałkowskiego z Małopolski.

- Wciąż jest olbrzymi potencjał rozwoju krajowych połączeń lotniczych. Uruchomienie lotów bezpośrednich między lotniskami w tym roku i powodzenie, jakim się cieszą, pokazało, że niezrobienie tego wcześniej było błędem – twierdzi Marek Sowa, marszałek małopolski.

Resort infrastruktury pozytywnie, lecz z dystansem wypowiada się o propozycji zmian.

- Jeżeli marszałkowie w celu rozwoju regionu chcą dotować połączenia lotnicze, trzeba im pomóc to zrobić. Ale do tematu trzeba bardzo starannie podejść od strony prawnej – podsumowuje Tadeusz Jarmuziewicz, wiceszef resortu infrastruktury odpowiedzialny za transport lotniczy.


Justyna Żyła

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


Reklama


Booking.com
gość_821bc - Profil
gość_821bc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie