Porozumienie do kosza, będzie strajk?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 września 2011 11:24
15 komentarzy
Reklama

Rada Nadzorcza PLL LOT odrzuciła w poniedziałek (12.9) wynegocjowane wiosną porozumienie ze Związkiem Zawodowym Personelu Pokładowego. Może oznaczać to ponowne zaognienie konfliktu z związkiem, a nawet strajk stewardess.

Porozumienie dotyczyło m.in. dodatkowego dnia przerwy po lotach ze zmianą strefy czasowej oraz przywrócenia urlopu kondycyjnego od przyszłego roku.

- Do takiej decyzji doprowadził proces oceny zasad pracy w firmie oraz analizy ekonomicznej PLL LOT S.A. Stanowisko Rady Nadzorczej oparte zostało również na porównaniu warunków pracy personelu pokładowego w innych liniach w Europie i w Polsce. Zaznaczono, że zgoda na powyższe porozumienie spowodowałaby nieuzasadnione obciążenie finansowe spółki - informuje Biuro Prasowe PLL LOT.

Zarząd ma jednak opracować nowe reguły pracy personelu pokładowego, które będą uwzględniać możliwości ekonomiczne przewoźnika oraz odpowiednio motywować pracowników.

Nie udało nam się uzyskać komentarza od Elwiry Niemiec, szefowej ZZPP. Jednak z jej wcześniejszych wypowiedzi można wnioskować, że odrzucenie porozumienia przez Radę Nadzorczą skłoni zrzeszone w związku stewardessy i stewardów do akcji protestacyjnej, a co najmniej zaogni trwający już ponad 2 lata spór zbiorowy z zarządem firmy.

Jak udało się nam ustalić, w zakończonym niedawno referendum strajkowym prowadzonym przez ZZPP frekwencja wyniosła 46%. Oznacza to, że zabrakło 4% do tego, by referendum było wiążące, pomimo zdecydowanego opowiedzenia się głosujących za akcją strajkową. Dotarły do nas jednak sygnały, że w trakcie referendum osoby odmawiające udziału były poddawane presji ze strony związkowców.

W oficjalnym piśmie Elwira Niemiec oskarża z kolei zarząd PLL LOT m.in. o zastraszanie pracowników i zniechęcanie ich do głosowania. Można się spodziewać zdecydowanej odpowiedzi przewoźnika, choć nie otrzymaliśmy jeszcze żadnej potwierdzonej informacji. Na świecie takie zarzuty często kończą się sprawą w sądzie i oskarżeniem o pomówienie.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
waw-gru 2011-09-21 21:20   
waw-gru - Profil waw-gru
@ mireklh po pierwsze, z powrotem.
po drugie, napisz na priva to Ci wyślę, jaki miałem grafik w Easy Jet. Uwierz, że wtedy docenisz Lufę.
mietek 2011-09-19 10:05   
mietek - Profil mietek
No ale dzień wolnego raz w Jeddah, raz w Boston jednak masz;-) Choć wyobrażam sobie, że po pewnym czasie jest to męczące...
mireklh 2011-09-18 14:50   
mireklh - Profil mireklh
Jestem na lotach dlugodystansowych!! i co z tego skoro lecisz frankfurt-riad-jeddah,masz dien wolnego i znow jeddah-riad-frankfurt,dzien wolnego w domu i fra-baku-aschgabad,dzien tam wolnego i spowrotem przez baku do fra,dzien wolnego i do Boston na jedna noc. nie ma czasu wyprasowac koszul mudorowych. dobre czasy sie i u nas skonczyly
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama