×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


EADS zostanie znacjonalizowany?
EADS, europejski koncern produkujący m.in. samoloty Airbus i śmigłowce Eurocopter, może zostać częściowo znacjonalizowany. Chodzi o 22,46% udziałów, które obecnie posiada niemiecki koncern Daimler.

Daimler stał się udziałowcem EADS-u, gdy koncern powstał z połączenia producentów z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii dekadę temu. Obecnie firma chciałaby się skupić na produkcji samochodów i pozbyć zbędnego obciążenia w postaci udziałów w EADS-ie. Według nieoficjalnych doniesień portalu "Flightglobal" przejąć akcje mógłby niemiecki rząd. Obydwie strony, jak również koncern EADS, stanowczo jednak zaprzeczają.

Nieoficjalnie wiadomo, że słabnie polityczny sprzeciw wobec wartego 2,5 miliarda euro wykupienia 15% udziałów od Daimlera. Ponadto brakuje innych inwestorów chętnych do transakcji.

22,46% udziałów w EADS-ie posiada również Francja. Część z tych akcji posiada mediowy koncern Legardere, który także jest zainteresowany sprzedażą akcji.

Równe udziały Francji i Niemiec w EADS-ie miały zapewnić kontrolę i równy podział pracy w postrzeganym jako kluczowy przemyśle lotniczym. Jednak wydaje się, że struktura własności koncernu - tylko nieco ponad połowa akcji jest dostępna na rynku - coraz bardziej się wyczerpuje. Tym bardziej, że EADS osiąga niewielkie dochody i wypłaca skromne dywidendy.

Analitycy podkreślają, że inwestorzy nie będą skłonni do wykupu akcji EADS-u, dopóki nie będzie znana przyszłość programu A350XWB. Jeśli nowy samolot okaże się sukcesem, może pojawić się presja, by udostępnić na rynku więcej akcji koncernu. Tym bardziej, że w Niemczech, w przeciwieństwie do Francji, sprzeciw społeczny wobec nacjonalizacji jest tradycyjnie silny.

Dominik Sipińskigość_37159 - Profil
gość_37159
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie