Szczyt lotniczy UE-Rosja

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 października 2011 15:43
Reklama

Szczyt lotniczy pomiędzy Rosją i Unią Europejską, który odbył się 12-13 października w Sankt Petersburgu, miał na celu poprawę relacji w sektorze lotniczym. Głównym zadaniem było przekucie potencjału drzemiącego pomiędzy tymi dwoma partnerami w pozytywny rozwój relacji, generujący zysk dla obydwu stron.

- UE i Rosja mają tyle do zyskania dzięki bliższej kooperacji w sektorze lotniczym, w zakresie bezpieczeństwa, współpracy przemysłowej, zarządzania ruchem lotniczym, zrównoważonego rozwoju i inwestycji - podkreślił Siim Kallas, wiceprezydent Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Szczyt był współorganizowany przez Komisję Europejską i rosyjskie Ministerstwo Transportu. Jako przedstawiciel Prezydencji w Radzie UE obrady otworzył polski minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk.

Ponad 300 delegatów w trakcie obrad szczytu poruszało m.in. tematy ogólnych ram polityki współpracy, zapewnienia solidnej podstawy prawnej i technicznej do takiego partnerstwa, bezpieczeństwa lotnictwa i konsekwencji ekologicznych wzmożonego ruchu lotniczego.

Transport lotniczy pomiędzy Rosją i UE w ciągu ostatnich lat rośnie bardzo dynamicznie. W 2010 r. liczba pasażerów wzrosła o 22%, a cargo transportowane pomiędzy tymi partnerami o ponad 40%. UE jest największym zagranicznym rynkiem dla rosyjskiego lotnictwa. Ponad 40% pasażerów z Rosji udaje się właśnie do krajów Wspólnoty. Prognozy przewidują, że po liberalizacji prawa Federacja Rosyjska może stać się drugim po Stanach Zjednoczonych pozaunijnym celem podróży pasażerów z UE.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama