×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosja: Wypadek Jaka-4243 osoby zginęły, a dwie zostały ciężko ranne w katastrofie samolotu pasażerskiego Jak-42, który rozbił sie nieopodal Jarosławia, 300 km na północny wschód od Moskwy. Samolotem lecieli zawodnicy Lokomotiwu Jarosław, jednego z najlepszych klubów hokejowych w Rosji. Wśród ofiar śmiertelnych jest pięciu zagranicznych graczy. Jedną z dwóch osób, które przeżyły katastrofę, jest hokeista Aleksandr Galimow.

Do wypadku doszło około godziny 16 czasu moskiewskiego. Maszyna spadła wkrótce po starcie, około dwóch kilometrów od lotniska Tunoszna. Za wstępne przyczyny katastrofy uznano niesprawność techniczną Jaka-42 lub błąd załogi. Warunki pogodowe w rejonie portu lotniczego były bardzo dobre.

Federalna agencja transportu Rosji (Rosawiacja) podała w komunikacie, że samolot najprawdopodobniej nie zdołał nabrać wysokości, zawadził o antenę radiolatarni i runął na ziemię. Część kadłuba wpadła do rzeki Tułosza, dopływu Wołgi.Na pokładzie samolotu znajdowało się 45 osób; ośmiu członków załogi i 37 pasażerów. Pasażerami byli hokeiści, trenerzy, lekarze i pracownicy techniczni Lokomotiwu Jarosław, w tym 11 cudzoziemców. Rozbity samolot należał do spółki Jak-Serwis i wykonywał lot czarterowy do Mińska.

Jak-42 to trzysilnikowy samolot średniodystansowy, skonstruowany w ZSRR w połowie lat 70. Zabiera na pokład do 120 osób. Jak-42 był produkowany w latach 1979-2002 w zakładach lotniczych w Smoleńsku, a później - w Samarze. Wytworzono 188 takich maszyn, a w użytku pozostaje około 60 samolotów tego typu.

Fot. AFP
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_bf650 - Profil
gość_bf650
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie