×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Raport: Zima na polskim niebie
Zbliża się sezon zimowy - w niedziele - 30 października w życie wchodzi nowy rozkład lotów. Przyjrzyjmy się, dokąd polecimy zimą, jakie nowe połączenia zostaną uruchomione z poszczególnych polskich portów lotniczych oraz które rejsy zostaną skasowane lub zawieszone w miesiącach zimowych.

Warszawa

Pod koniec października ruszą loty z Warszawy do Rzeszowa obsługiwane przez OLT Jetair. W grudniu Eurolot rozpocznie rejsy z Warszawy do Popradu, loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu. 

LOT uruchomi trzy razy w tygodniu dodatkowe poranne rejsy do Helsinek. Więcej rejsów realizowanych będzie także do Mediolanu Malpensa (siedemnaście tygodniowo) oraz Lwowa (siedem tygodniowo). Zimą polecimy częściej Lufthansą do Frankfurtu - niemiecki przewoźnik zwiększy częstotliwość rejsów na tej trasie o jeden dziennie. Cztery razy w tygodniu będą się odbywały loty do Mediolanu Bergamo obsługiwane przez tanie linie lotnicze Wizz Air.Na zimę linie lotnicze LOT zmniejszają częstotliwość rejsów do Kairu (z trzech do dwóch rejsów tygodniowo), Tel Awiwu (z siedmiu do pięciu rejsów tygodniowo), Larnaki (z czterech do trzech rejsów tygodniowo), Rzymu Fiumicino (z siedmiu do czterech rejsów tygodniowo), Nicei (z sześciu do czterech rejsów tygodniowo), Madrytu (z siedmiu do pięciu rejsów tygodniowo), Barcelony (z siedmiu do pięciu rejsów tygodniowo), Aten (z dziewięciu do pięciu rejsów tygodniowo), Sofii (z siedmiu do pięciu rejsów tygodniowo), Bukaresztu (z trzynastu do jedenastu rejsów tygodniwo), St Petersburga (z siedmiu do pięciu rejsów tygodniowo), Kaliningradu (z pięciu do czterech rejsów tygodniowo), Tbilisi (z czterech do trzech rejsów tygodniowo) oraz Erywania (z czterech do trzech rejsów tygodniowo). 

British Airways zmniejsza częstotliwość rejsów z Warszawy do Londynu Heathrow - w sezonie zimowym przewoźnik będzie latał na tej trasie dwa, a nie jak dotychczas trzy razy dziennie. Wizz Air zmniejsza częstotliwość rejsów do Cork - za wyłączeniem okresu świąteczno-noworocznego loty na tej trasie realizowane będą raz w tygodniu. Do Liverpoolu polecimy dwa razy w tygodniu, zaś na przełomie grudnia oraz stycznia - trzy razy w tygodniu. Trzy razy zamiast pięciu w tygodniu polecimy do Paryża Beauvais. Norwegian zmniejsza częstotliwość rejsów z Warszawy do Oslo Gardermoen - w listopadzie oraz grudniu loty będą się odbywały sześć razy w tygodniu, a od połowy stycznia - cztery razy w tygodniu.

Z systemu rezerwacyjnego linii lotniczych Vueling zniknęło także połączenie do Madrytu. Hiszpański przewoźnik, który przejął tą trasę po Iberii, operował na tej trasie dwa razy w tygodniu. W zimowym rozkładzie lotów Iberii także brak bezpośrednich rejsów na trasie z Warszawy do Madrytu.

Na zimę zostaną skasowane połączenia LOT do Damaszku i Bejrutu oraz Wizz Air do Burgas oraz Madrytu. Lufthansa Italia kasuje połączenie z Warszawy do Mediolanu Malpensy. Nie polecimy także liniami Norwegian do Bergen.

Kraków


Z dwóch do czterech połączeń tygodniowo zwiększy się częstotliwość rejsów Ryanair do East Midlands. Częściej polecimy także do Oslo Rygge (sześć razy w tygodniu) oraz do Liverpoolu (pięć razy w tygodniu).

Częstotliwość rejsów z Krakowa do Bristolu zwiększa easyJet - loty na tej trasie będą się odbywały pięć razy w tygodniu.Rzadziej polecimy za to do Brukseli Charleroi - Ryanair zmniejszy częstotliwość rejsów na tej trasie z pięciu do trzech tygodniowo. Do Alicante polecimy dwa, a nie jak do tej pory trzy razy w tygodniu. O jeden rejs tygodniowo mniej będzie realizował irlandzki przewoźnik do Dublina oraz Mediolanu Bergamo.

Mniej połączeń będzie także na trasie z Krakowa do Edynburga - easyJet będzie oferował zimą trzy rejsy tygodniowo na tej trasie. Rzadziej, bo pięć razy w tygodniu, realizowane będą także loty do Paryża Charles de Gaulle.

W listopadzie oraz grudniu sześć razy w tygodniu będzie można polecieć liniami Norwegian do Oslo Gardemoen, a od połowy stycznia - cztery razy w tygodniu. O jeden rejs tygodniowo mniej będzie także na trasie do Kopenhagi.

Tylko do 2 stycznia 2012 roku będzie można polecieć liniami Jet2.com do Newcastle, połączenie zostanie potem zawieszone.

Na okres zimowy zostają zawieszone połączenia obsługiwane przez Ryanair na Maltę, do Barcelony Reus, Cagliari, Pizy, Trapani oraz Malagi. Od grudnia nie polecimy także liniami Norwegian do Bergen. Linie lotnicze LOT zawieszają na zimę również połączenia do Aten oraz Rzymu Fiumicino. Nie polecimy także liniami Aerosvit z Krakowa do Kijowa, rejsy mają powrócić na wiosnę.

Katowice

Ryanair uruchomi zimą nowe połączenie z Katowic do Manchesteru, powrócą także rejsy do Bristolu. W połowie listopada ruszą także nowe połączenia OLT Jetair z Katowic do Gdańska oraz Rzeszowa.

Wizz Air zwiększy częstotliwość rejsów z Katowic do Dortmundu - w poniedziałki, środy, piątki oraz niedziele loty będą się odbywały trzy razy dziennie, w pozostałe dni - dwa razy dziennie.Rzadziej polecimy zimą liniami Wizz Air do Barcelony, rejsy będą się odbywały trzy razy w tygodniu. W listopadzie, lutym oraz marcu loty do Doncaster/Sheffield będą się odbywały trzy razy w tygodniu, natomiast w grudniu oraz styczniu - cztery razy w tygodniu. Do Kijowa polecimy trzy razy w tygodniu, a nie jak dotychczas cztery razy. Węgierski przewoźnik skasuje także jeden rejs tygodniowo do Oslo Torp. Połączenie do Paryża Beauvais będzie realizowane dwa razy w tygodniu, zaś na przełomie grudnia oraz stycznia - trzy razy w tygodniu. Również do Sztokholmu Skavsta loty w listopadzie, lutym oraz marcu będą się odbywały dwa razy w tygodniu, a w grudniu oraz na początku stycznia - trzy razy w tygodniu.

Zawieszone zostały również loty Wizz Air do Burgas.

Gdańsk

Port lotniczy w Gdańsku zyska zimą nowe połączenie do Eindhoven obsługiwane przez Ryanair. Eurolot uruchomi w grudniu rejsy do Popradu, loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Linie lotnicze SAS rozpoczną także rejsy na trasie z Gdańska do Sztokholmu.

Najwięcej nowych połączeń z Rębiechowa uruchomi OLT Jetair - przewoźnik będzie operował do Berlina, Pragi, Bremy, Brukseli, Hamburga, Katowic oraz Rzeszowa.

Częściej polecimy do Oslo - Norwegian zwiększa częstotliwość rejsów do Oslo Gardermoen z trzech do pięciu tygodniowo, a Ryanair będzie obsługiwał cztery połączenia tygodniowo do Oslo Rygge.Rzadziej polecimy do Dublina - Ryanair zmniejsza częstotliwość rejsów z czterech do dwóch tygodniowo. Również do Edynburga polecimy dwa, a nie jak do tej pory trzy razy w tygodniu.

Wizz Air zmniejsza częstotliwość rejsów do Doncaster/Sheffield oraz Liverpoolu - rejsy na tych trasach, za wyłączeniem okresu świąteczno-noworocznego, będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Jeden lot tygodniowo mniej będzie także na trasie do Sztokholmu Skavsta, zaś w okresie świąteczno-noworocznym rejsy będą odbywały się codziennie. Rzadziej polecimy także do Turku - loty będą realizowane trzy razy w tygodniu.

Zimą nie polecimy liniami Ryanair z Gdańska do Alicante, Lufthansa kasuje także połączenie do Dusseldorfu. Na okres zimowy zawieszone zostały także rejsy airBaltic do Rygi.

Poznań

Lotnisko w Poznaniu zyska nowe połączenia Ryanair do Barcelony, Oslo Rygge oraz Rzymu Ciampino. W listopadzie uruchomione zostaną także loty obsługiwane przez linie lotnicze Norwegian z Poznania do Oslo Gardermoen.O jeden rejs tygodniowo zwiększy się częstotliwość rejsów Ryanair do Liverpoolu. Rzadziej polecimy za to Dublina, loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu.

Zmniejszona zostanie częstotliwość lotów do Cork - oprócz okresu świąteczno-noworocznego rejsy liniami Wizz Air na tej trasie będą się odbywały raz w tygodniu. Rzadziej, bo dwa razy w tygodniu będą się odbywały loty do Doncaster/Sheffield, Oslo Torp oraz Sztokholmu Skavsta, zaś na przełomie grudnia oraz stycznia - trzy razy w tygodniu.

Na zimę skasowane zostały rejsy Wizz Air do Burgas. Znikną także połączenia Ryanair do Girony oraz Alicante.

Wrocław


Rzadziej będzie można polecieć liniami Ryanair do Glasgow Prestwick, loty na tej trasie będą się odbywały dwa razy w tygodniu.Tylko raz w tygodniu będzie można polecieć liniami Wizz Air do Cork, tylko w okresie świąteczno-noworocznym loty będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Dwa razy w tygodniu będą realizowane rejsy do Doncaster/Sheffield oraz Eindhoven, zaś na przełomie grudnia oraz stycznia - trzy razy w tygodniu. Jeden lot tygodniowo mniej będzie także na trasie do Paryża Beauvais.

Na zimę zawieszone zostaną rejsy do Forli obsługiwane przez Wizz Air oraz loty do Alicante, Barcelony Girony oraz Malagi obsługiwane przez Ryanair.

Łódź

Żadnych nowości w Łodzi - ani Wizz Air ani Ryanair nie zdecydowały się na uruchomienie nowych połączeń z tego portu lotniczego. 

Częściej polecimy do Liverpoolu liniami Ryanair - loty będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Za to zmniejszona zostanie częstotliwość rejsów do Londynu Stansted - z siedmiu do pięciu tygodniowo.

Rzeszów

Linie lotnicze OLT Jetair będą realizowały rejsy z Rzeszowa do Gdańska z międzylądowaniem w Katowicach oraz rejsy do Warszawy. Z Rzeszowa polecimy także zimą do Manchesteru - połączenie uruchomi Ryanair. 

Irlandzki przewoźnik zwiększy także częstotliwość rejsów do Londynu Luton o jeden tygodniowo.Rzadziej polecimy za to do Dublina oraz Frankfurtu Hahn - obie trasy będą obsługiwane dwa razy w tygodniu. Mniej rejsów będzie także na trasie do Londynu Stansted - loty będą się odbywały cztery razy w tygodniu.

Na zimę Ryanair zawiesza połączenie do Barcelony Girony.

Bydgoszcz

Port lotniczy w Bydgoszczy nie zyskuje żadnych nowych połączeń na zimę. Traci za to trzy połączenia tygodniowo do Londynu Stansted, obsługiwane przez tanie linie lotnicze Ryanair - rejsy na tej trasie będą się odbywały cztery razy w tygodniu.

Szczecin

Brak nowych połączeń także w Szczecinie. Ryanair zmniejsza za to częstotliwość rejsów do Londynu Stansted - loty na tej trasie będą się odbywały trzy razy w tygodniu.

Zielona Góra

Z Zielonej Góry dalej polecimy zimą tylko do Warszawy - połączenie obsługuje Sprint Air.

Krótko podsumowując

W sezonie zimowym uruchomione zostaną w sumie 22 połączenia: 19 międzynarodowych oraz 3 krajowe. Na zimę zawieszonych lub skasowanych zostanie 30 tras. 

Najwięcej nowych połączeń, bo aż 10, zostanie uruchomionych z Gdańska. Lotnisko w Krakowie na zimę traci najwięcej tras - 11. Cztery porty lotnicze: Łódź, Bydgoszcz, Szczecin oraz Zielona Góra nie zyskują ani nie tracą żadnej trasy.

Anna Żuchlińskagość_0ee29 - Profil
gość_0ee29
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie