×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus: Nowa Beluga... A330?Czy Airbus planuje stworzenie nowych samolotów transportowych Beluga? Maszyny oparte na modelu A330 mogłyby zastąpić wysłużone zmodyfikowane A300-600. Oficjalnie to pomyłka, ale na stronie internetowej producenta pojawiły się wizualizacje nowego samolotu.Sprawę odkrył znany bloger portalu Flightglobal, Jon Ostrower. Zauważył on, że na stronie internetowej Airbusa znajdują się wizualizacjęe transportowego samolotu Beluga. Airbus posiada pięć takich transportowców opartych na modelu A300-600ST. Jednak na stronie producenta wyraźnie da się rozpoznać charakterystyczne skrzydła modelu A330. Do tego jeszcze do wczoraj (9.8) podstrona informacyjna była zatytułowana "Beluga A330-600ST".

Według Ostrowera Airbus twierdzi, że to pomyłka. W tytule strony faktycznie wydaje się, że to zwykła literówka. Ale trudno wierzyć, że graficy przez przypadek wykonali wizualizacje Belugi oparte na złym modelu, a przez ponad rok nikt nie zauważył pomyłki.Belugi są obecnie wykorzystywane do transportu części i fragmentów kadłubów pomiędzy różnymi fabrykami Airbusa. Modernizacja transportowej floty producenta mogłaby wpłynąć na zwiększenie możliwości. Samolot A300-600ST z ładunkiem 40 ton ma zasięg około 1500 mil morskich, podczas gdy frachtowy A330-200F z ładunkiem 70 t może przelecieć 4000 mil morskich. To kolosalna różnica. Ostrower wyliczył także, że Beluga A330 byłaby o około 18% dłuższa niż model oparty na A300-600ST.

Airbus mógłby wykorzystać większe transportowce do osiągnięcia planowanego tempa produkcji najnowszego modelu A350XWB na poziomie 13 sztuk miesięcznie. Producent miałby również możliwość zwiększenia produkcji wąskokadłubowej rodziny A320 powyżej 42 sztuk miesięcznie.

Dominik Sipiński
Fot. Airbus S.A.S.gość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie