LOT: Bliższa współpraca z rządem

5 sierpnia 2011 16:13
3 komentarze
Reklama
Przewozy samolotowe najważniejszych osób w państwie będą wykonywane od tej pory wyłącznie w formule cywilnej we współpracy z PLL LOT. Poinformował o tym na wczorajszej (4.8) konferencji prasowej premier Donald Tusk.

- Dla naszego personelu jest to wyróżnienie, że nasza współpraca z rządem się zacieśni – skomentował decyzje Marcin Piróg, prezes PLL LOT.

Narodowy przewoźnik do 2013 roku ma umowy z kancelariami prezydenta i premiera. Dotyczą one czarteru dwóch Embraerów 175. Pomalowane w narodowe barwy samoloty są pilotowane i obsługiwane właśnie przez załogi PLL LOT, choć właścicielem samolotów jest Eurolot.

Po likwidacji 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, odpowiedzialnego za obsługę krajowych i zagranicznych lotów VIP-ów, współpraca między MON-em a LOT-em ma się jeszcze bardziej zacieśnić.

Decyzja ta nie cieszy jednak wszystkich.

– Przedstawiciele władz muszą mieć możliwość docierania nie tylko na lotniska cywilne, ale też wojskowe, gdzie LOT nie wyląduje – komentuje Janusz Zemke, były wiceszef MON.

Dodaje on również, ze wojskowe samoloty posiadają m.in. systemy do obrony pasywnej, którego brak w samolotach cywilnych.

Zarzuty te odpiera Andrzej Kozłowski, przedstawiciel narodowego przewoźnika.

- W kontrakcie z rządem, zostały precyzyjnie określone warunki przewozu. Dotyczą one tego, gdzie możemy latać i na jakich zasadach. Są sytuacje, jak np. lot do Libii, by zabrać ewakuowanych Polaków, który odbył się na specjalnych zasadach, ale one również są tam zawarte. Wtedy występujemy do ubezpieczyciela i ten określa warunki, które muszą być spełnione - mówi Kozłowski.

Jednak to nie jedyne wątpliwości. Jak podkreślają eksperci problem pojawia się również w przypadku lotów transatlantyckich. Chodzi tu m.in. o dostępność oraz koszt wynajęcia odpowiedniego typu samolotu od narodowego przewoźnika. Embraery mają zbyt mały zasięg, by bez międzylądowania dolecieć za Atlantyk.

Justyna Żyła
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
4tech 2011-08-05 22:21   
4tech - Profil 4tech
właśnie eksperci...:D zadania 36 splt to nie tylko "przewóz pasażerów typu VIP". Ktoś poszedł po najmniejszej linii :P dla mnie idiotyzm...
adamlubin 2011-08-05 19:45   
adamlubin - Profil adamlubin
Teraz to nie ma co martwic sie o przyszłość LOTu.
b747400er 2011-08-05 17:39   
b747400er - Profil b747400er
Eksperci z Bozej laski.... Jakby tak rzeczywiscie delegacje na najwyzszym szczeblu co chwila lataly na trasach miedzykontynentalnych... Takie dalekie wizyty Premiera czy Prezydenta, ktore wymagalyby przelotu oddzielnym samolotem zdarzaja sie rzadko. Wowczas mozna wynajac samolot adhoc.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy