Pożar na pokładzie B747F Asiana?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
29 lipca 2011 15:02
Reklama

Na pokładzie Boeinga 747-400F (HL7604) Asiana Cargo, który wczoraj (28.07) rozbił się niedaleko koreańskiej wyspy Jeju, najprawdopodobniej wybuchł pożar. Choć na tę chwilę do końca nie wiadomo czy pożar był następstwem awarii czy też odwrotnie.

- Pożar był najprawdopodobniej przyczyną awarii samolotu. Jednak dokładną przyczynę katastrofy poznamy dopiero po odczytaniu czarnych skrzynek maszyny - głosi krótki i oficjalny komunikat Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej Korei Południowej.

Obecnie wiemy, że pokładzie samolotu znajdowały się telefony komórkowe, ekrany ciekłokrystaliczne, 400 kg baterii litowych, farby oraz materiały chemiczne. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na to, że któryś ładunek przyczynił się do wypadku, to jednak baterie litowe są uważane za potencjalnie niebezpieczne, gdyż stwarzają ryzyko pożaru w trakcie lotu.Maszyna wykonywała rejs z Seulu do Szanghaju. Problemy zaczęły się na wysokości 7600 stóp (2316 m) wtedy to załoga po raz pierwszy zasygnalizowała kłopoty techniczne maszyny. Po kilku minutach piloci przekazali ostatnią wiadomość o pożarze na pokładzie samolotu. Po tym kontakcie samolot zniknął z radarów. W wyniku wypadku zginęło dwóch pilotów.

Samolot został zbudowany na początku 2006 roku i wylatał do tej pory około 26 tys. godzin. Maszyna była napędzana przez cztery silniki General Electric GE CF6-80C2.

Podobnie zakończył się rejs Boeinga 747-400F linii UPS, który rozbił się w Dubaju we wrześniu 2010 roku. Na pokładzie miał ładunek baterii litowych. Po starcie w samolocie wybuchł pożar po czym załoga zdecydowała się na powrót na lotnisko w Dubaju, który jednak się nie powiódł.

Jako ciekawostkę warto dodać, że po katastrofie Boeinga 747-400F, linia UPS jest w trakcie dopasowania systemu dla całej swojej floty, który umożliwi pilotom widoczność instrumentów pokładowych w kabinie podczas pożaru. VisionSafe, producent systemu EVAS (Emergency Vision Assurance System) potwierdził, że proces wdrażania jego systemu w nagłych wypadkach na pokładzie trwa 15-20 sekund oraz posiada niezależne zasilanie.Piotr Bożyk
Fot. T.Fuseya - flyteam.jp
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama