×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


W powietrzu jeszcze bezpieczniejLiczba ofiar katastrof lotniczych w pierwszym półroczu 2011 roku była znacznie niższa niż przed rokiem. Od stycznia do czerwca 2010 r. w wypadkach samolotowych zginęło 415 osób, a w tym roku były to tylko 242 osoby. W porównaniu do innych środków transportu lotnictwo pozostaje zdecydowanie najbezpieczniejsze.

To jeden z wniosków półrocznego raportu o bezpieczeństwie lotniczym przygotowanego przez "Flight International". Choć ofiar było mniej, w pierwszych sześciu miesiącach br. wydarzyło się 11 katastrof, w których co najmniej jedna osoba poniosła śmierć. To o 2 więcej niż przed rokiem. Jednak raport podsumowuje, że statystyki od 2000 roku nie pozwalają na obserwację wyraźnych trendów. Choć liczba ofiar i katastrof waha się, w dłuższej perspektywie czasowej nie można podsumować, że lotnictwo staje się mniej lub bardziej niebezpieczne. Trzeba jednak dodać, że liczba ofiar i katastrof pozostaje stabilna, lecz ruch lotniczy ulega ciągłemu wzrostowi.

Autorzy analizy zwracają uwagę, że w 2011 roku w większości katastrof rozbiły się samoloty produkcji wschodniej - nie tylko radzieckie Antonowy czy Tupolewy, ale także czeskie Lety L-410 i chiński Xian MA-60. Jedyna katastrofa w Europie Zachodniej miała miejsce 10 lutego. W irlandzkim Cork rozbił się wtedy samolot Swearingen Metro III linii Manx2. W katastrofie zginęło 6 osób.

Krajami o najgorszych statystykach są: Indonezja, Iran, Kongo, DR Kongo i państwa WNP.

W DR Kongo w ciągu ostatnich lat często miały miejsce katastrofy radzieckich Antonowów używanych jako frachtowce przez ONZ i prywatnych operatorów. ONZ, próbując poprawić bezpieczeństwo operacji, zaczął w tym roku wykorzystywać samolot Bombardier CRJ-100ER. Maszyna rozbiła się jednak na lotnisku w Kinszasie, a z 33 pasażerów przeżyła tylko jedna osoba.

Indonezja, walcząc o poprawę bezpieczeństwa lotnictwa, podpisała porozumienie z europejską Organizacją Treningową JAA (JAA TO). Współpraca ma pomóc ustanowić w Indonezji standardy równe europejskim oraz wspomóc szkolenie lokalnych instruktorów i inspektorów bezpieczeństwa, a w przyszłości może objąć także inne kraje zrzeszone w organizacji międzynarodowej ASEAN.

Spośród 11 katastrof lotniczych, w których były ofiary śmiertelne, w pierwszym półroczu 2011 r. 8 katastrof dotyczyło lotów pasażerskich. Najtragiczniejsza była katastrofa samolotu Boeing 727-200 linii Iran Air, w której zginęło 77 osób. 20 czerwca rozbił się samolot Tupolew Tu-134A linii RusAir, a w katastrofie śmierć poniosło 47 osób.

Trzy katastrofy lotnicze dotyczyły lotów cargo, a zginęło w nich łącznie 16 osób.

Analizę można przeczytać na stronie portalu "Flightglobal". W Internecie znajduje się również spis wszystkich wypadków śmiertelnych i najistotniejszych pozostałych incydentów i katastrof lotniczych.

Dominik Sipiński


gość_71e4b - Profil
gość_71e4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie