×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe pirsy na warszawskim lotniskuDziś (27.07) na Lotnisku Chopina w Warszawie odbyła się prezentacja nowych pirsów; południowego i centralnego. - To kolejny krok milowy w rozwoju naszego portu – powiedział Michał Marzec, dyrektor Lotniska Chopina. – Otwarcie nowych pirsów pozwoli nam obsługiwać pasażerów w jeszcze bardziej komfortowych warunkach niż dotychczas - dodał.

Pirs centralny znajduje się na wysokości starej części terminala A i ma on 184 metry  długości i 20-21,6 metrów szerokości, która różni się na poszczególnych kondygnacjach. Pirs południowy zlokalizowany jest wzdłuż dworca autobusowego i ma on 132 metry długości i 21,5-26,5 metrów szerokości. Po połączeniu z działającym od 2008 roku pirsem północnym powstanie ciąg komunikacyjny o długości około 720 metrów. Do pirsu południowego będzie można wejść tylko przez pirs centralny.Na terenie pirsu południowego do dyspozycji pasażerów oddane zostaną dwa sklepy – Baltona Bestseller Duty Free i salon prasowy Relay oraz dwa punkty gastronomiczne –  kawiarnia Empik Cafe i bar sushi, co jest niewątpliwie nowością na polskich lotniskach. W tym ostatnim trwają prace wykończeniowe, przez co zostanie udostępniony pasażerom dopiero za kilka tygodni.

Z 28 do 45 zwiększy się liczba poczekalni odlotowych (gate), zaś liczba pomostów pasażerskich (rękawów) – z 15 do 24.
- Liczba rękawów, którymi będziemy dysponować, jest największa wśród wszystkich portów lotniczych w Europie Środkowej. Dzięki temu więcej samolotów będzie mogło dokować bezpośrednio przy terminalu, co jest znacznie wygodniejsze dla pasażerów – wylicza Marzec.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty otwarcia nowych pirsów, jednak Michał Marzec zapewniał nas, że stanie się to w pierwszej połowie sierpnia.Po zakończeniu Euro 2012 władze lotniska planują rozpocząć przebudowę starego terminala. - Po remoncie wygląd Lotniska Chopina będzie spójny i będzie tworzył jedną „bryłę” – powiedział Marzec.

Według informacji przesłanych w piśmie do wszystkich przewoźników operujących z Warszawy, zaplanowano remont dawnego terminalu T1. Wyremontowane zostaną wszystkie poziomy budynku dawnej strefy T1, która będzie wyłączona z użytku od drugiej połowy roku 2012 przez około 36 miesięcy. W tym okresie całość odpraw biletowo-bagażowych na terenie Terminala A będzie realizowana w strefach CDE w oparciu o aktualnie dostępną infrastrukturę stanowisk zintegrowanych z systemem bagażowym. Ponadto PPL w celu zapewnienia sprawnej i terminowej realizacji odpraw planuje:
  • uzupełnienie infrastrukturą samoobsługową tradycyjnych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej
  • uzależnienie liczby przyznawanych tradycyjnych stanowisk odpraw od rzeczywistych potrzeb przewoźników tj. liczy pasażerów i minimalnych wymogów produktowych
  • wprowadzenie nowego cennika udostępniania scentralizowanej infrastruktury preferującego odprawę na stanowiskach samoobsługowych
Emilia Barska, Piotr Bożyk
Fot. Emilia Barska, Lotnisko Chopinagość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie