Bagaż: W lowcostach 2 cm robią różnicę

23 lipca 2011 12:00
54 komentarzy
Reklama
Jak to się dzieje, że specjalne torby podróżne (tzw. kabinówki) przechodzą weryfikację w Ryanairze, a w Wizz Airze uznawane są za ponadwymiarowe? Kabinówki są przecież przeznaczone dla pasażerów podróżujących tylko z bagażem podręcznych. Ich wymiary (55 x 40 x 20 cm) są równe limitom nałożonym przez tanich przewoźników.

Pani Joanna, nasza czytelnicza ze Szczecina, lecąc z Rzymu do Poznania przekonała się, że wymiarowa torba okazała się za duża. Pani Joanna nabyła kabinówkę specjalnie po to, by zmieścić się w limitach.

- Kupiłam torbę o wymiarze 53 x 38 x 20 cm. Zależało mi, aby walizeczka miała kółka i wyciągana rączkę. Producent na metce podawał wymiary, które były wystarczające w odniesieniu do wymaganych przez tę linię - mówi pani Joanna.

Przy check-inie okazało się, że walizka nie mieści się do kosza weryfikującego rozmiar.- Była szersza o 2 cm. Walizka weszłaby "na siłę", ale obsługa stwierdziła, że musi wejść luźno. Nie pomogło pokazywanie metki z podanymi wymiarami. Najczęściej wszyscy producenci podają na metkach wymiary samego pudła i nie uwzględniają wielkości kółek i rączki - wyjaśnia pani Joanna.

- Co ciekawsze podeszłam do kosza sprawdzającego bagaże linii Ryanair i tu... walizka weszła bez problemu - dziwi się nasza czytelniczka.

Na prośbę naszej czytelniczki sprawdziliśmy wymiary koszy obydwu przewoźników.

Wizz Air dokładny co do milimetraOkazuje się, że wymiary wzorca bagażu w Wizz Air są dokładnie takie, jak podawane przez linię. Czyli 55 x 40 x 20 cm. Nie ma nawet centymetra zapasu.

Weryfikacja odbywa się w pozycji bocznej - najdłuższy wymiar jest umieszczony w poziomie. W takiej pozycji kółka muszą być z boku - stąd może się zdarzyć, że nie zmieszczą się do wzorca.


Ryanair bardziej tolerancyjny

Ryanair, uchodzący za bardziej restrykcyjną linie, okazuje się bardziej wyrozumiały dla pasażera podróżującego z bagażem podręcznym i dopuszcza kilkucentymetrową tolerancje.Wzorzec bagażu Ryanaira jest o 2-3 cm większy i wynosi 58 x 42 x 22 cm. I to pomimo, że oficjalnie limit jest identyczny jak w Wizz Airze (55 x 40 x 20 cm). 

Dodatkowo bagaż sprawdzany jest w pozycji stojącej, więc nie ma problemów z niemieszczącymi się kółkami.

Zmierzyliśmy również różne modele walizek-kabinówek. Wszystkie miały od 50 do 55 cm długości, lecz po doliczeniu kółek ponad połowa modeli przekraczała dopuszczalny limit 55 cm. Trzeba jednak przyznać, że nie brakowało takich, które nawet z kółkami były krótsze.

A jakie są Wasze doświadczenia z bagażem podręcznych u tanich przewoźników?

Paweł Cybulak
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_d2c30 2020-09-29 23:26   
gość_d2c30 - Profil gość_d2c30
Proszę uważać na Ryanair. W Szkocji na lotnisku w Edynburgu przemiłe Pani mierzyly każda walizkę Polaków i połowa pasażerów musiała zapłacić 50funtow kary bo 1 cm wystawał czyli np kieszeń lub nóżka z walizki. Porażka! walizkę miałam o połowę pusta ale pokazanie ze mogę walizke ugniesc że jest aż wklesla nie działało. Panie ewidentnie chciały nadrobić stronę pieniądze za covid...
gość_327b0 2019-03-18 14:13   
gość_327b0 - Profil gość_327b0
Witam. mam pytanie czy wymiary podane w artykule są nadal aktualne? Lecę Rayanerem i moja walizka ma szerokości 21,5 lub 22 cm. Ciężko precyzyjnie zmierzyć. Na lotnisku nikt nie chce mi udzielić takiej odpowiedzi. Mówią, że powinna mieć 20 cm.
gość_ef448 2018-05-25 13:43   
gość_ef448 - Profil gość_ef448
Sprawa jest prosta - chcecie tanich biletów, to bulcie za przekroczenie wymiarów i nadbagaż.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy