×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


El Prat i Barajas idą pod młotekPorty lotnicze w madryckim Barajas i barcelońskim El Prat już niedługo będą posiadały nowych właścicieli. Rząd Hiszpanii podjął w piątek decyzję o oddaniu ich w koncesje na 20 lat.

Według planów, dotychczasowy właściciel - przedsiębiorstwo AENA - zachowa w swych rękach jedynie 9,95 proc. udziałów. Pozostałe 90,05 proc. zostanie oddane w koncesję.

Przewidywany zysk szacowany jest na co najmniej 5,3 mld euro. Większość tej kwoty będzie stanowił wpływ ze sprzedaży madryckiego lotniska (2,7 mld euro). Pozostałą sumę w wielkości 1,6 mld euro rząd zamierza uzyskać w związku z sprzedażą koncesji na eksploatację lotniska El Prat.

Otrzymane wpływy mają zasilić budżet państwa i doprowadzić do  poprawy stanu finansów publicznych.

Rząd zadecydował również o prywatyzacji 49 proc. akcji spółki AENA. Hiszpańskie przedsiębiorstwo będące własnością Skarbu Państwa zarządza 47 portami lotniczymi. Jest ono również odpowiedzialne za kontrolę ruchu powietrznego w całej Hiszpanii.

Jak zapewniają przedstawiciele rządu, działania takie mają doprowadzić do skuteczniejszego i bardziej konkurencyjnego funkcjonowania hiszpańskich lotnisk.

Justyna Żyła
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie