×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Self check-in bardziej popularny
Blisko 150 tys. razy skorzystali z samoobsługowych kiosków self check-in pasażerowie odlatujący z Lotniska Chopina w Warszawie. Popularność tej formy odprawy gwałtownie rośnie.

Pierwsze kioski self check-in na lotnisku w Warszawie uruchomione zostały we wrześniu 2008 r. Jako pierwsza możliwość samodzielnej odprawy dała swoim pasażerom Lufthansa, która do dziś jest liderem pod względem liczby odprawianych w ten sposób pasażerów. Za przykładem niemieckich linii poszli inni przewoźnicy i dziś na Lotnisku Chopina samodzielnie odprawiać mogą się również pasażerowie Air France/KLM, Austrian Airlines, Finnaira oraz oczywiście Polskich Linii Lotniczych LOT.Samoobsługowe kioski umożliwiają pasażerom odprawę bez konieczności zgłaszania się do tradycyjnych stanowisk odpraw (check-in). Umożliwiają automatyczne wydrukowanie karty pokładowej na podstawie danych z biletu. Z kartą pokładową pasażer może udać się bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa, a następnie do samolotu. Pasażer podróżujący z bagażem rejestrowanym po odprawie w kiosku samoobsługowym może nadać swój bagaż w dedykowanym stanowisku drop-off.

Od marca 2011 r. do dyspozycji pasażerów LOT-u oddane są również kioski web check-in umożliwiające odprawę przez Internet (obecnie na lotnisku jest sześć takich stanowisk). Sposób postępowania w tym przypadku nie różni się zasadniczo od odprawy na stanowisku self check-in. Pasażer samodzielnie identyfikuje się w systemie, wybiera lot, na który chce się odprawić, wybiera miejsce w samolocie i drukuje kartę pokładową.Odprawę przez Internet umożliwia już większość linii operujących w Warszawie. Niektóre (np. Wizz Air) wręcz zachęcają do korzystania z tej formy odprawy poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat za odprawę przy tradycyjnym check-in z obsługą.

Od 2008 r. można także odprawiać się przez telefon komórkowy. Tę formę odprawy na rejsy z Lotniska Chopina oferują Lufthansa, Austrian Airlines, PLL LOT, British Airways oraz El Al. Karta pokładowa jest w takim przypadku dostępna w telefonie komórkowym jako MMS lub link do strony z odpowiednim plikiem. Pasażer prezentuje do zeskanowania z ekranu telefonu kod paskowy.

- Pasażerowie, którzy nie boją się nowinek chwalą sobie taką formę odprawy. Po przybyciu na lotnisko mogą od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa i wejść do strefy transferowej. Zamiast w kolejce czekać na kartę pokładową, mają więcej czasu na korzystanie ze sklepów, restauracji czy salonów executive lounge – mówi Michał Hofman, kierownik zespołu ds. technologii i jakości obsługi pasażerów na Lotnisku Chopina.

Popularność samoobsługowych form odprawy gwałtownie rośnie. O ile jeszcze w styczniu 2010 r. ponad 90 proc. osób odlatujących z Lotniska Chopina korzystało z tradycyjnej "okienkowej" formy odprawy, o tyle już w grudniu odsetek ten spadł do 74 proc. W ciągu całego 2010 r. pasażerowie blisko 150 tys. razy korzystali z samoobsługowych kiosków udostępnionych na ternie portu i ponad 35 tys. razy odprawiali się przez Internet.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_6ef1b - Profil
gość_6ef1b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie