×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Poradnik: Lecimy ze zwierzakiem. Pies lub kot na pokładzie samolotuW kolejnym odcinku "Poradnika Pasażera", radzimy jak wybrać się w podróż samolotem ze swoim czworonogiem. Na wstępie należy pamiętać, że nie każda linia zabierze na pokład Wasze zwierzątka. Linie lotnicze zezwalają na podróż z naszymi pupilami na pewnych określonych zasadach. 
 

Warunki przewozu zwierząt

Linie lotnicze zezwalają na podróż z psem lub kotem na pokładzie, ale na pewnych określonych zasadach. Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 24 godzin przed wylotem, musimy także uiścić dodatkową opłatę w zależności od wagi i rozmiaru naszego towarzysza.

Pies lub kot musi być przewożone w specjalnej klatce, której waga również wpływa na cenę przewozu. Pojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji.


Zwierzę może być przewożone w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. Na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie koty i małe psy. Większe zwierzęta muszą być umieszczone w specjalnej klatce w luku bagażowym.

Liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.

Lot w luku bagażowym jest dla zwierzaka zawsze ogromnym stresem. Istotne jest przygotowanie go do lotu - na 4 godziny przed podróżą nie powinno się zwierzęciu podawać nic do jedzenia. Przed samym przelotem podawaj mu tylko nieduże ilości wody. Właściciele czworonogów pytają często czy wskazane jest podanie specjalnej tabletki uspokajającej, jednak w tej kwestii należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii - mówi Marcin Górnik, lekarz weterynarii z Przychodni Redvet w Bogatyni

Dokumenty niezbędne do podróży zwięrzaka

Udając się w podróż ze zwierzakiem należy zabrać ze sobą:
  • aktualną książeczkę szczepień
  • zaświadczenie od weterynarza
Podróżując po Europie należy dodatkowo zabrać ze sobą:
  • paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii.
Zwierzę musi posiadać:
  • wszczepiony mikroczip, lub
  • czytelny tatuaż

Pies lub kot w samolotach PLL LOT 

LOT umożliwia przewóz psa, kota lub tchórzofretki jako bagażu pasażerskiego w kabinie (o ile waga nie przekracza 8 kg) lub w luku bagażowym lub jako cargo. Dla psów przewodników nie stosuje się ograniczenia wagowego, nie wymaga się także pojemnika. Pies musi być na smyczy, a osobą podróżująca z nim powinna mieć ze sobą kaganiec.

Przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem minimalnym 48 godzin przed wylotem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również u agentów.


Procedura odprawy zwierzęcia trwa dłużej, dlatego na lotnisko powinieneś się stawić, na co najmniej 3 godziny przed odlotem.  

W Locie akceptowane są następujące wymiary pojemników: dla boeingów 787 i 737: 55/40/20 cm, zaś dla samolotów DH4, E70, E75, E95: 45/30/20 cm. 


Zwierzak na pokładach Lufthansy 

Linie lotnicze Lufthansa dopuszczają przewóz małego psa lub kota na pokładzie samolotu, jeśli waga zwierzęcia wraz z kontenerem, w którym jest przewożone, nie przekracza 8 kilogramów. Wymiary takiego kontenera nie mogą przekroczyć 55 x 40 x 23cm. Zwierzęta, których nie można przewieźć na pokładzie samolotu, transportowane są przez Lufthansę w specjalnych kontenerach, w klimatyzowanych lukach bagażowych samolotu. Do transportu zwierząt wykorzystać również można własne kontenery przewozowe, jeśli tylko spełniają one wymogi określone przepisami IATA. Kontener musi być odpowiednio duży, tak aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchu i mogło w nim swobodnie stanąć na wyprostowanych łapach.

Opłaty za przewóz psa lub kota liniami Lufthansa w kabinie samolotu (max. 8 kg):


Psy przewodnicy towarzyszące w podróży niewidomym i niesłyszącym oraz inne psy niezbędne dla pasażera w podróży, przewożone są bezpłatnie rejsami Lufthansy i mogą podróżować w kabinie pasażerskiej.

Pies lub kot w Air France 

Linie lotnicze Air France dopuszczają przewóz zwierzaka w kabinie pasażerskiej w specjalnym kontenerze, o ile nie przekracza on wagi 6 kg. Większa zwierzęta zostaną przetransportowane w luku bagażowym. Za przewóz pupila na trasach wewnątrz Francji zapłacimy 40 EUR, na lotach europejskich - 55 EUR.

Zwierzaki w SAS-ie

Przewóz zwierząt takich jak psy, koty, ptaki domowe i inne zwierzęta domowe jest w SAS-ie możliwy, jednak wymaga indywidualnej zgody przewoźnika. Linia umożliwia przewóz psa lub kota w kabinie pasażerskiej, jeśli waga zwierzaka z klatką nie przekracza 8 kg, a pojemnik ma maksymalnie wymiary 40x25x23cm. Zwierzę w kabinie traktowane jest jako dodatkowy bagaż, za który zapłacimy według stawki za nadbagaż.

Wizz Air, Ryanair, easyJet nie przewozi zwierząt!

Tanie linie lotnicze (Wizz Air, Ryanair, easyJet) nie przewożą zwierząt na pokładzie za wyłączeniem psów przewodników podróżujących z pasażerem wymagającym pomocy.

Anna Żuchlińskagość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie