Poradnik: Lecimy ze zwierzakiem. Pies lub kot na pokładzie samolotu

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
06 lutego 2019 07:56
13 komentarzy
Reklama

W kolejnym odcinku "Poradnika Pasażera", radzimy jak wybrać się w podróż samolotem ze swoim czworonogiem. Na wstępie należy pamiętać, że nie każda linia zabierze na pokład Wasze zwierzątka. Linie lotnicze zezwalają na podróż z naszymi pupilami na pewnych określonych zasadach.

Warunki przewozu zwierząt

Linie lotnicze zezwalają na podróż z psem lub kotem na pokładzie, ale na pewnych określonych zasadach. Chęć przewiezienia zwierzęcia zgłaszamy przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do 24 godzin przed wylotem, musimy także uiścić dodatkową opłatę w zależności od wagi i rozmiaru naszego towarzysza.

Pies lub kot musi być przewożone w specjalnej klatce, której waga również wpływa na cenę przewozu. Pojemnik musi być na tyle obszerny, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji.


Zwierzę może być przewożone w kabinie pasażerskiej pod warunkiem, że jego waga wraz z klatką nie przekroczy 8 kg. Na pokładzie podróżować mogą zazwyczaj jedynie koty i małe psy. Większe zwierzęta muszą być umieszczone w specjalnej klatce w luku bagażowym.

Liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona.

- Lot w luku bagażowym jest dla zwierzaka zawsze ogromnym stresem. Istotne jest przygotowanie go do lotu - na 4 godziny przed podróżą nie powinno się zwierzęciu podawać nic do jedzenia. Przed samym przelotem podawaj mu tylko nieduże ilości wody. Właściciele czworonogów pytają często czy wskazane jest podanie specjalnej tabletki uspokajającej, jednak w tej kwestii należy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii - mówi Marcin Górnik, lekarz weterynarii z Przychodni Redvet w Bogatyni.

Dokumenty niezbędne do podróży zwięrzaka

Udając się w podróż ze zwierzakiem należy zabrać ze sobą:
  • aktualną książeczkę szczepień
  • zaświadczenie od weterynarza
Podróżując po Europie należy dodatkowo zabrać ze sobą:
  • paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii.
Zwierzę musi posiadać:
  • wszczepiony mikroczip, lub
  • czytelny tatuaż

Pies lub kot w samolotach PLL LOT

LOT umożliwia przewóz psa, kota lub tchórzofretki jako bagażu pasażerskiego w kabinie (o ile waga nie przekracza 8 kg) lub w luku bagażowym lub jako cargo. Dla psów przewodników nie stosuje się ograniczenia wagowego, nie wymaga się także pojemnika. Pies musi być na smyczy, a osobą podróżująca z nim powinna mieć ze sobą kaganiec.

Przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem minimalnym 48 godzin przed wylotem, w trakcie dokonywania rezerwacji pasażerskiej. Opłaty dokonuje się w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT, jak również u agentów.


Procedura odprawy zwierzęcia trwa dłużej, dlatego na lotnisko powinieneś się stawić, na co najmniej 3 godziny przed odlotem.

W Locie akceptowane są następujące wymiary pojemników: dla boeingów 787 i 737: 55/40/20 cm, zaś dla samolotów DH4, E70, E75, E95: 45/30/20 cm.


Zwierzak na pokładach Lufthansy

Linie lotnicze Lufthansa dopuszczają przewóz małego psa lub kota na pokładzie samolotu, jeśli waga zwierzęcia wraz z kontenerem, w którym jest przewożone, nie przekracza 8 kilogramów. Wymiary takiego kontenera nie mogą przekroczyć 55 x 40 x 23cm. Zwierzęta, których nie można przewieźć na pokładzie samolotu, transportowane są przez Lufthansę w specjalnych kontenerach, w klimatyzowanych lukach bagażowych samolotu. Do transportu zwierząt wykorzystać również można własne kontenery przewozowe, jeśli tylko spełniają one wymogi określone przepisami IATA. Kontener musi być odpowiednio duży, tak aby zwierzę miało zapewnioną swobodę ruchu i mogło w nim swobodnie stanąć na wyprostowanych łapach.

Opłaty za przewóz psa lub kota liniami Lufthansa w kabinie samolotu (max. 8 kg):


Psy przewodnicy towarzyszące w podróży niewidomym i niesłyszącym oraz inne psy niezbędne dla pasażera w podróży, przewożone są bezpłatnie rejsami Lufthansy i mogą podróżować w kabinie pasażerskiej.

Pies lub kot w Air France

Linie lotnicze Air France dopuszczają przewóz zwierzaka w kabinie pasażerskiej w specjalnym kontenerze, o ile nie przekracza on wagi 6 kg. Większa zwierzęta zostaną przetransportowane w luku bagażowym. Za przewóz pupila na trasach wewnątrz Francji zapłacimy 40 EUR, na lotach europejskich - 55 EUR.

Zwierzaki w SAS-ie

Przewóz zwierząt takich jak psy, koty, ptaki domowe i inne zwierzęta domowe jest w SAS-ie możliwy, jednak wymaga indywidualnej zgody przewoźnika. Linia umożliwia przewóz psa lub kota w kabinie pasażerskiej, jeśli waga zwierzaka z klatką nie przekracza 8 kg, a pojemnik ma maksymalnie wymiary 40x25x23cm. Zwierzę w kabinie traktowane jest jako dodatkowy bagaż, za który zapłacimy według stawki za nadbagaż.

Wizz Air, Ryanair, easyJet nie przewozi zwierząt!

Tanie linie lotnicze (Wizz Air, Ryanair, easyJet) nie przewożą zwierząt na pokładzie za wyłączeniem psów przewodników podróżujących z pasażerem wymagającym pomocy.

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_82638 2019-03-07 20:59   
gość_82638 - Profil gość_82638
Powinien być kategoryczny zakaz przewożenia zwierząt w kabinie pasażerskiej.
gość_f8630 2019-03-06 15:04   
gość_f8630 - Profil gość_f8630
Wystarczy, że szczepionka będzie podana w odpowiednim terminie, a dzień badź dwa przed podróża zwierzę dostanie środek na odrobaczenie i zostanie to odnotowane w paszporcie zwierzęcia.

Dla właścicieli kotów polecam jednak transport samochodowy. Na rynku działa parę firm rodzinnych oferujacych przewóz zwierzat od drzwi do drzwi, cena jest atrakcyjniejsza niż przewóz samolotem i zwierzę znosi to ponoć w mniejszym stresie. W grudniu 2018 w ten sposób nasze koty były wysłane z Polski do Irlandii. Kierowca załatwia po drodze wszystkie formalności graniczne. Usługa kosztowała nas 200 euro za jednego kota podczas gdy KLM chciał 400 euro za zwierzaka, Lufthansa wyceniała natomiast usługę wg wagi. W każdej z opcji wymagany był przeładunek zwierzat czy to w Amsterdamie czy we Frankfurcie i każdorazowo podawano nam ofertę z długim czasem przesiadkowym. Czekanie na przesiadkę odbywa się pod opieka weterynarza, więc wszystko jest profesjonalnie zorganizowane, niemniej jednak czasowo nie jest to wcale szczególnie ciekawe rozwiazanie. Przewóz samochodem z południa Polski do Irlandii trwał 50 godzin. Należałoby również dodać, że rezerwacja telefoniczna lotu dla zwierzęcia, które chca państwo nadać na podróż w luku bagażowym powinna być uzgadniana z agentem handlingowym z dużym wyprzedzeniem, bo może się np okazać że transport być może będzie dostępny w ciagu 24 godzin, ale tylko z Warszawy.

Jeśli kogoś interesowałoby więcej szczegółów, proszę pisać w komentarzach, chetnie odpowiem.
gość_fede1 2019-03-06 10:08   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
@gość_22780: Z YORKIEM można polecieć tylko do NOWEGO YORKU! :D
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama