×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina zmniejsza emisję CO2
Lotnisko Chopina przystępuje do programu Airport Carbon Acreditation, którego celem jest ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. To kolejna inicjatywa warszawskiego portu na rzecz ochrony środowiska naturalnego.  - Ekologię traktujemy bardzo poważnie jako element odpowiedzialności za lokalne środowisko – mówi Michał Marzec, dyrektor warszawskiego portu.

Airport Carbon Acreditation (ACA) to program zatwierdzony przez Europejską Radę Lotnisk, który ma na celu zachęcanie portów lotniczych do walki ze zmianami klimatycznymi poprzez zarządzanie emisjami (carbon management) i zdefiniowanie spójnego i zgodnego działania w tym obszarze. Dotychczas certyfikaty ACA otrzymały 22 porty lotnicze z 12 krajów europejskich, m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Paryżu i Sztokholmie. Lotnisko Chopina przystępuje do programu jako pierwszy port w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

ACA obejmuje cztery poziomy zaawansowania. Warszawski port będzie składał aplikację do certyfikacji poziomu pierwszego. Wymaga to przeprowadzenia inwentaryzacji wszystkich źródeł emisji CO2 i innych szkodliwych gazów cieplarnianych, a także poddania się niezależnemu audytowi pod kątem rocznej wielkości emisji.
- Jesteśmy dobrze przygotowani do przeprowadzenia procedury niezbędnej do uzyskania certyfikatu. Źródła emisji mamy zinwentaryzowane już od ubiegłego roku. Teraz wystarczy poddać tę naszą wiedzę weryfikacji niezależnych ekspertów – tłumaczy Witold Piechota, szef Działu Ochrony Środowiska warszawskiego portu.

Po uzyskaniu certyfikatu na poziomie pierwszym Lotnisko zamierza realizować kolejne etapy, programu, które obejmują: redukcję śladu węglowego poprzez zarządzanie źródłami pozostającymi pod kontrolą zarządzającego portem lotniczym (poziom 2 - redukcja),  angażowanie partnerów portu do wspólnych działań dla zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych (poziom 3 - optymalizacja) oraz docelowe osiągnięcie i utrzymanie stanu zerowej emisji (poziom 3* - neutralność).
- Chcemy robić wszystko co w naszej mocy, aby systematycznie zmniejszać negatywne oddziaływanie portu na otoczenie i tak organizować jego pracę, aby środowisko w jak najmniejszym stopniu odczuwało tę działalność – dodaje Piechota.

Lotnisko Chopina jest liderem wśród polskich portów lotniczych w prowadzeniu zaawansowanych działań na rzecz ochrony środowiska. Oprócz starań zmierzających do zmniejszania emisji zanieczyszczeń powietrza, od wielu lat prowadzi działania związane z ograniczaniem hałasu, realizuje program retencji i ochrony cieków wodnych, a także programy zarządzania obiegiem i oczyszczania wód deszczowych oraz gromadzenia i utylizacji płynów eksploatacyjnych z instalacji odladzania samolotów.

Od 1996 r. na lotnisku prowadzona jest także gospodarka odpadami , której głównymi celami jest maksymalny odzysk i recykling prowadzony tak aby jak najmniej odpadów trafiało na wysypiska. W maju 2010 r. Lotnisko Chopina otrzymało nagrodę Trane Energy Efficiency Leader Award za działania proekologiczne oraz poprawę wydajności energetycznej i operacyjnej.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie