×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ławica walczy z hałasemW piątek (8.07) na konferencji prasowej władze Portu Lotniczego Poznań - Ławica przedstawiły wyniki akredytowanego ciągłego monitoringu hałasu lotniczego

Jak wynika z raportu podczas dwumiesięcznych badań, przeprowadzonych w kwietniu oraz maju przekroczenie normy hałasu nastąpiło w jednym z czterech punktów pomiarowych. Do sytuacji takiej,  doszło  w Przeźmierowie. W dzień zanotowano tam przekroczenie normy o 0,6 dB. W nocy natomiast przekroczono wyznaczone limity o 5,4 dB.

- Akredytowany ciągły monitoring to dla zarządzającego portem narzędzie zarządzania hałasem. Umożliwia zmniejszanie negatywnego oddziaływania akustycznego portu na komfort życia okolicznych mieszkańców oraz weryfikację dotychczas prezentowanych wyników pomiaru akustycznego – stwierdziła Hanna Surma, rzecznik Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Monitoring na poznańskim lotnisku ma potrwać  kilka lat. Dlatego jak zapowiadają wykonawcy zlecenia - firma AkustiX, badanie obejmie różne punkty pomiarowe, z których dane będą zbierane przez minimum dwa miesiące. Działanie takie pozwoli na dokładną analizę  natężenia hałasu.

Głównym  celem przeprowadzanego monitoringu jest ustanowieniu wokół lotniska Obszaru Ograniczonego Użytkowania. Wniosek o wyznaczenie takiej strefy został złożony w maju do Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

- Inwestor musi zrobić wszystko żeby ograniczyć negatywne oddziaływania, żeby  strefa ta była jak najmniejsza. Ale kiedy jest to niemożliwe wówczas wszyscy mieszkańcy mogą liczyć na to, że jeżeli złożą umotywowane wnioski, w których udowodnią, ze norma jest przekroczona wówczas port  lotniczy refinansuje wszystkie prace  modernizacyjne, które mają ten klimat poprawić – komentuje Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Ławica.

Władze portu chcą również z pomocą Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej  dokonać korekt tras dolotowych i odlotowych, aby maksymalnie zmniejszyć hałas lotniczy.

Jak zapowiada prezes Wiatrowski, planowane jest również całkowite zawieszenie startów i lądowań w godzinach nocnych  (od 23.30 do 5.30 rano). Najprawdopodobniej sytuacja taka będzie możliwa jednak dopiero na początku 2013 roku.

Justyna Żyła

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


Reklama


Booking.com
gość_c2e19 - Profil
gość_c2e19
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie