×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Elektryzująca instalacja w Warszawie
Od ponad miesiąca agenci handlingowi działający na Lotnisku Chopina mogą korzystać ze scentralizowanej instalacji do zasilania statków powietrznych energią elektryczną 400 Hz 115/200V. Pozwoli to na wyeliminowanie przenośnych urządzeń GPU (Ground Power Unit) zasilanych olejem napędowym.

Scentralizowany system popularnie zwany „Systemem 400Hz” przeznaczony jest do zasilania systemów pokładowych samolotów energią elektryczną w czasie rozruchu silników lub podczas sprawdzania ich stanu technicznego. System funkcjonuje na Lotnisku Chopina od 1990 r. dotychczas jednak używany był wyłącznie przez służby Portów Lotniczych  – kable zasilające podłączali do samolotu marshallerzy. Firmy obsługi naziemnej korzystały z własnych, mobilnych urządzeń.

W ramach dostosowywania praktyki lotniskowej do wymogów Unii Europejskiej, zarządzający portem przekazał korzystanie z Systemu 400Hz wszystkim agentom handlingowym działającym na Lotnisku Chopina. Dzięki tej decyzji wkrótce wyeliminowane zostaną z użytku mobilne generatory energii, tzw. GPU zasilane silnikami na olej napędowy, na które narzekało wielu użytkowników portu.

- Koszt utrzymania jednostek GPU jest bardzo wysoki przy dość ograniczonym czasie użytkowania. Jednostki te ze względu na swoją konstrukcję nie wszędzie też mogą być stosowane. Nie mówiąc już o ich wpływie na środowisko naturalne – wyjaśnia Krzysztof Galus, główny specjalista lotniska ds. energetyki.

Jednostki mobilne wychodzą z użycia w całej Europie. Wszystkie duże i nowoczesne lotniska oferują swoim klientom system scentralizowany, który pozwala na wyeliminowanie wad swojego poprzednika.

- Scentralizowany system zapewnia dostarczanie energii najwyższej jakości pod względem częstotliwości, napięcia i mocy. Zapewnia też bezpieczną obsługę statków powietrznych na stanowisku postojowym i spełnia wszelkie wymogi ochrony środowiska zarówno w zakresie ograniczeń hasłowych jak i emisji spalin do środowiska - dodaje Galus.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_a29a1 - Profil
gość_a29a1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie