Poradnik: Lot z dzieckiem!

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
01 lipca 2011 17:04
96 komentarzy
Reklama

Zbliżają się wakacje, czas podróży rodzinnych. Radzimy, jak przyjemnie i bez stresu udać się samolotem na wypoczynek z dziećmi.

1. Przygotowanie do lotu z dzieckiem

Kiedy i gdzie wybrać się w podróż?

W podróż teoretycznie możemy wybrać się już z maleństwem, które skończyło tydzień (nie dotyczy wcześniaków). Zaleca się jednak, by z pierwszym lotem poczekać, aż noworodek skończy dwa miesiące, gdyż wcześniej układ oddechowy oraz krążenia nie są w pełni wykształcone, a dodatkowo tak małe dzieci są bardziej podatne na infekcje.

Wybierając miejsce naszego wypoczynku starajmy się wybrać jak najdogodniejsze połączenie z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Warto zdecydować się również na wieczorny rejs, istnieje duża szansa, że dziecko prześpi cały lot.

Warto, szczególnie przed pierwszym w życiu lotem, opowiedzieć dziecku o całej procedurze: o pobycie na lotnisku, o tym, jak będziemy lecieć, co będziemy mogli robić podczas lotu. Mały pasażer będzie spokojniejszy wiedząc, co go czeka.

Dokumenty

Aby wybrać się zagranicę, dziecko musi posiadać dowód tożsamości - może być to tymczasowy dowód osobisty lub paszport (zwykły lub biometryczny potrzebny przy podróży do Kanady i USA). Do wyrobienia paszportu dla malucha potrzebna jest zgoda oraz obecność w biurze paszportowym obojga rodziców lub opiekunów prawnych.

Zasady przewozu niemowląt i dzieci

Niemowlęta i małe dzieci do 2 roku życia podróżują na kolanach rodziców. W zależności od linii lotniczych osoba dorosła może mieć pod opieką jedno (np. Ryanair, Wizz Air) lub dwoje dzieci (LOT, easyJet).

W tanich liniach lotniczych (Ryanair, Wizz Air) zazwyczaj małym pasażerom nie przysługuje przewóz bagażu (ani rejestrowanego ani podręcznego), choć niektóre, np. Norwegian pozwalają zabrać jedną sztukę o maksymalnej wadze do 5 kg. Tradycyjne linie lotnicze (LOT, Lufthansa, Air France) umożliwiają maluchom przewóz bagażu o maksymalnej wadze 10 kg. Bezpłatnie zawsze przewieziemy składany wózek dziecięcy.


Starsze dzieci, powyżej drugiego roku życia, muszą mieć wykupione miejsce w samolocie oraz muszą podróżować pod opieką osoby dorosłej na wszystkich odcinkach podróży. Istnieje możliwość wykupienia tzw. asysty personelu pokładowego, wtedy dziecko w wieku od 5 do 12 lat może podróżować samo.

W zależności od linii lotniczych dzieci powyżej określonego wieku mogą podróżować bez opieki dorosłych: w LOT od 12 roku życia, w easyJet oraz Wizz Air od 14 roku życia, w Ryanair od 16 roku życia. W niektórych krajach wymagane jest pisemne pozwolenie rodziców na podróż osoby nieletniej.

Cena biletu

Tradycyjne linie lotnicze oferują zniżki dla niemowląt, które wynoszą nawet 90% od wartości taryfy normalnej. Dzieciom w wieku od 2-go do 10-12-go roku życia przewożnicy oferują zniżkę w wysokości 25-33% taryfy normalnej, przysługuje im także bagaż rejestrowany o takiej samej wadze jak dorosłym.

Tanie linie lotnicze easyJet oraz Ryanair pobierają stałą opłatę za niemowlę oraz dziecko do ukończenia drugiego roku życia, wynosi ona 20 GBP/EUR przy wylotach z Wielkiej Brytanii oraz pozostałych krajów europejskich. Przy wylocie z Polski, kupując bilet w Ryanair za bilet dla malucha zapłacimy 20 PLN, a kupując bilet w easyJet - 100 PLN. Dziecko w chwili wylotu oraz powrotu musi mieć mniej niż dwa latka. Dzieci w wieku od 2-go do 16-go roku życia zapłacą za bilet tyle samo, co dorośli.


W Wizz Air obowiązuje zmienna opłata za niemowlę - jeżeli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej dziecku będzie niższa niż 25 EUR (113 PLN), ta sama niższa kwota należna będzie za opłatę za niemowlę. Jeżeli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej towarzyszącej dziecku będzie wyższa niż 25 EUR, opłata za niemowlę wynosić będzie 25 EUR. Dzieci w wieku od lat 2 do 14 włącznie są rejestrowane jako dzieci, ale muszą opłacić cenę za przewóz jak dla dorosłych.


Podróżując niektórymi liniami lotniczymi (Lufthansa) dzieci mogą również zbierać mile za przeloty (w klubie Lufthansa JetFriends), które następnie można wymienić na nagrody. Niemiecki przewoźnik oferuje również za dodatkową opłatą Serwis Rodzinny - przewodnicy na lotniskach we Frankfurcie i Monachium udzielają pomocy rodzinom podróżującym z dziećmi przy odprawie, odprowadzają ich do bramki, a po przylocie do stanowisk odbioru bagażu, hotelu czy do wypożyczalni samochodów. Usługa taka jest dostępna w 50 językach.

2. Na lotnisku

Na lotnisko warto udać się na dwie godziny przed planowanym odlotem, spokojnie udamy się wtedy do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej oraz nadamy bagaż rejestrowany. W tym momencie możemy również nadać wózek. Jeśli uznamy, że będzie on nam jeszcze potrzebny później, to wózek zostawimy tuż przed wejściem do samolotu.

Pokarm dla dzieci, w świetle obowiązujących przepisów o przewoznie płynów, nie musi być specjalnie zapakowany w plastikowe torebki, jednak będzie poddany kontroli.


Rodziny z małymi dziećmi mają prawo do obsługi poza kolejnością podczas kontroli w strefach kontroli bezpieczeństwa.
Lotniska oferują najmłodzszym pasażerowm kąciki zabaw (m.in. Wrocław, Warszawa, Łódź, Kraków), a niemowlę przewiniemy i nakarmimy w pokoju dla matki z dzieckiem. Czas przed odlotem możemy także wykorzystać na oglądanie samolotów na płycie czy zwiedzanie terminala. Inne udogodnienia, jakie oferują porty lotnicze to na przykład spacerówki, które ułatwią poruszanie się z dzieckiem po przestrzeni lotniska Chopina w Warszawie.

Pamiętajmy, że na większych lotniskach czas przejścia od stanowisk odprawy przez kontrolę osobistą czy paszportową aż do bramki może zająć nam dwa razy więcej czasu.


W większości przewoźnicy oferują rodzicom z małymi dziećmi pierwszeństwo wejścia na pokład (np. Wizz Air), w niektórych przypadkach musimy jednak za to dodatkowo zapłacić (Ryanair). Podróżując tanimi liniami, gdzie nie obowiązują numerowane miejsca, siadamy gdzie chcemy - jedynie nie możemy korzystać z foteli przy wyjściach awaryjnych.

3. Podczas lotu

Niemowlę podróżujące na kolanach rodziców na czas startu i lądowania przypinane jest za pomocą specjalnych dziecięcych pasów. Na lotach dalekodystansowych dostępne są (w ograniczonej liczbie) specjalne łóżeczka dziecięce, maluchy można przewozić także w fotelikach samochodowych. W przynajmniej jednej toalecie znajduje się przewijak dla dzieci.

W liniach tradycyjnych możemy zamówić specjalny posiłek dla dzieci przy rezerwacji lub odprawie przez internet, istnieje również możliwość przygotowania na pokładzie mleka dla niemowląt, wystarczy poprosić o to personel pokładowy. Mali podróżnicy często otrzymują zestawy do zabawy, kolorowanki, upominki od linii lotniczych. Podczas długich lotów, na których dostępne są systemy rozrywki, starsze dzieci mają możliwość obejrzenia bajek czy kreskówek.


W tanich liniach lotniczych mamy płatny i dość ograniczony catering, dlatego samemu musimy zaopatrzyć się w jedzenie dla najmłodszych. W większości przypadków nie będzie problemu z otrzymaniem gorącej wody, jednak niektórzy (Ryanair) zaznaczają od razu, nie że nie podgrzewają jedzenia lub mleka dla dzieci.

Pamiętajmy, że podczas startu i lądowania zmienia się ciśnienie, które szczególnie może doskwierać najmłodszym, którzy nie wiedzą, jak sobie poradzić z zatykającymi się uszami. Niemowlętom warto podać smoczek lub pierś, starszym dzieciom - cukierka lub gumę do żucia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości podczas lotu możemy zwrócić się do personelu pokładowego, który jest po to, aby nam pomóc podczas podróży.

4. Co warto zabrać na pokład?

Nie przesadzajmy z ilością bagażu podręcznego - ogromna torba, którą będziemy musieli donieść do samolotu, dziecko oraz wózek mogą przysporzyć więcej kłopotu. Zabieramy tylko najpotrzebniejsze rzeczy: nawilżone chusteczki, pieluchy, kocyk do okrycia dziecka, słoiczki oraz picie dla dzieci, parę zabawek, ubranko na zmianę.

5. Uwaga, dziecko!

Podróż z dzieckiem wcale nie musi być stresująca, ważne, żeby się do niej wcześniej odpowiednio przygotować. Zarówno rodzic, jak i dziecko są pełnoprawnymi pasażerami, więc egzekwuj swoje prawa i nie przejmuj się krzywymi spojrzenia innych osób na pokładzie, kiedy dziecko akurat zacznie płakać. Pamiętajmy jednak, by nasze maluchy nie uprzykrzały współpasażerom podróży - nie pozwólmy na kopanie foteli, głośne krzyki itp. Lot ma być miłym początkiem naszych wakacji!

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9e268 2015-10-15 17:52   
gość_9e268 - Profil gość_9e268
proszę powiedzcie mi czy jak jestem sama z 3 dzieci w tym niemowle to nie mogę sama z nimi lecieć wizzair"em?????
adamlubin 2011-07-10 15:30   
adamlubin - Profil adamlubin
aynis: niestety w dalszej częsci rezerwacji ponownie wskakuje 84zł (wersja strony UK)
adamlubin 2011-07-06 20:27   
adamlubin - Profil adamlubin
:) teraz mam 20zł jak mam na strone UK. 120zł w kieszeni akurat na bagaż tak rezerwując- dzięki za rozwikłanie "zagadki" wspólnymi siłami :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama