×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Opłata za kartę może naruszać interesy
Opłata za płatność kartą/przelewem może naruszać interesy konsumentów - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK). Wcześniej swoje wątpliwości wyraziło Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK).

Sprawę dodatkowych opłat za płatność kartą i przelewem przy zakupie biletów lotniczych opisywaliśmy miesiąc temu w raporcie "Kuriozalna płatność za płatność".

Według interpretacji ECK na problem można spojrzeć z perspektywy, dyrektywy 2005/29/WE z dnia 11 maja 2005 r. dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym.

- Wątpliwości może (...) budzić przejrzystość podawania sposobu naliczania opłaty za przelew bankowy i opłaty za operację. Przypomnijmy: praktykę handlową uznaje się za wprowadzającą w błąd, jeżeli zawiera ona fałszywe informacje i w związku z tym jest niezgodna z prawdą lub w jakikolwiek sposób, w tym poprzez wszystkie okoliczności jej prezentacji, wprowadza lub może wprowadzić w błąd przeciętnego konsumenta - wyjaśnia Piotr Stańczak, dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Ustawodawca wskazuje, że także cena, sposób jej obliczania lub istnienie szczególnej korzyści cenowej może być przedmiotem manipulacji i być elementem  nieuczciwej gry rynkowej.

- W przedmiotowym przypadku  wysokość takich opłat może budzić pewne wątpliwości co od zasadności. W szczególności wypadałoby zbadać czy nie zachodzi wyraźna dysproporcja świadczeń, czy  konsument dysponuje i został wyposażony w wiedzę pozwalającą na ocenę słuszności ustanowienia ceny oraz czy przedsiębiorca nie wykorzystuje sytuacji -
dodaje Stańczak.

- Analiza przekazanych w piśmie informacji wykazała, iż praktyki stosowane przez przewoźników lotniczych Ryanair i Wizz Air mogą naruszać interesy konsumentów. Ze względu na to, iż ani Ryanair ani Wizz Air nie posiadają siedziby na terenie Polski, a świadczone przez nich usługi kierowane do polskich konsumentów - opisane w piśmie naruszenia mogą spełniać przesłanki naruszeń wewnątrzwspólnotowych - wyjaśnia w piśmie skierowanym do naszej redakcji Hubert Worobiej, naczelnik UOKIK.

Wewnątrzwspólnotowym naruszeniem jest działanie lub zaniechanie sprzeczne z przepisami prawnymi, które szkodzi lub może szkodzić zbiorowym interesom konsumentów zamieszkałych w państwie członkowskim innym niż państwo w którym miało miejsce działanie lub zaniechanie lub gdzie odpowiedzialny przedsiębiorca ma siedzibę.

- Prezes UOKIK zwróci się z wnioskiem do właściwego organu na Węgrzech oraz właściwego organu w Irlandii (odpowiedzialnych za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów) o podjęcie niezbędnych środków wobec Wizz Air Hungary Airlines Ltd oraz Ryanair Ltd., mających na celu doprowadzenie do zaprzestania stosowania przez tych przewoźników lotniczych praktyk, które mogą naruszać interesy konsumentów - czytamy w dalszej części pisma.

Czekamy więc na pozytywne rezultaty działań tamtejszych urzędów. Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.

Paweł Cybulakgość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie