×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polska na Paris Air Show
Salon lotniczy Paris Air Show na lotnisku Le Bourget to jedna z największych imprez lotniczych na świecie. W tym roku wystawia się tu ponad 2000 firm. Choć nie grają głównych ról, nie zabrakło wśród nich polskich spółek.

Na wystawie statycznej znajdują się dwa stanowiska z polskimi maszynami. Na stanowisku Doliny Lotniczej prezentowane są dwa lekkie samoloty. Pierwszy to czteromiejscowy samolot EM-11C Orka produkowany przez Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski z Bielska-Białej. To jedna z najnowszych i bardzo udanych konstrukcji w polskim lotnictwie.Obok Orki prezentowany jest samolot AT-3. To mniejszy samolot o konstrukcji metalowej, przeznaczony m.in. do szkolenia podstawowego pilotów. Firma AT-3, produkująca również większy samolot AT-4, ma siedzibę w Mielcu.Na stanowisku amerykańskiej firmy Sikorsky pokazywany jest śmigłowiec Black Hawk S-70i. Jest on produkowany w zakładach PZL Mielec. Śmigłowiec nie nosi żadnych znaków pozwalających zidentyfikować miejsce jego produkcji z wyjątkiem oznaczenia. Litera "i" po typie oznacza "polskiego" Black Hawka.W halach wystawowych znajdują się dwa duże polskie stanowiska. Na jednym prezentuje się Gmina Miasto Rzeszów, która skupia kilkanaście firm związanych z branżą lotniczą, w tym rzeszowskie lotnisko Jasionka. Udział Rzeszowa był współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Podkarpackiego.Drugim dużym polskim wystawcą jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), prezentująca ofertę Doliny Lotniczej i wielu firm związanych z lotnictwem ze wschodniej Polski. Między innymi swoją ofertę prezentują zakłady Eurotech, producent bezzałogowych dronów, na których można przeprowadzać ćwiczenia artyleryjskie. Stanowisko powstało dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipinskigość_90000 - Profil
gość_90000
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie