×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Unijne przepisy o slotach na jesieńKomisja Europejska jesienią br. chce zaproponować nowe regulacje dotyczące przydziału zezwoleń na starty i lądowania (tzw. slotów). Oszczędności wynikające z ujednolicenia zasad mają wynieść ponad 5 miliardów euro do 2025 roku.

- Martwi nas obecny system przydziału slotów na starty i lądowania. Jest niewydajny i powoduje opóźnienia i tłok. Nowy raport Komisji potwierdza te założenia i wskazuje, że rocznie z europejskich lotnisk mogłoby latać aż 28 milionów pasażerów więcej - powiedział Siim Kallas, wiceprezydent Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.

Według raportu przygotowanego dla Komisji przez londyńską firmę Steer Davies Gleave istnieje szereg problemów. Brakuje koordynacji slotów, część z nich jest "nadużywana", a sposób przydziału jest niewydajny. Raport podkreśla, że w zatłoczonej przestrzeni powietrznej nad Europą efektywne wykorzystanie skąpych zasobów jest bardzo ważne.

Komisja zapewne będzie chciała wprowadzić unijny system oparty na zasadach wolnego rynku. W ten sposób sloty mają trafić do przewoźników, którzy będą je wykorzystywać najefektywniej. Wyeliminowane mają zostać sytuacje, gdy sloty są niewykorzystywane lub gdy w godzinach szczytu na główne lotniska latają małe samoloty.

Europejscy przewoźnicy apelowali już do Komisji, by nie zmieniała obecnych przepisów. Uważają oni, że problem nie leży w sposobie przydziału slotów, lecz w ograniczonej przepustowości głównych portów lotniczych.

Dominik Sipińskigość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie