×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Babimost traci milionyKomisja Europejska nie zgodziła się na przydział 20 milionów złotych na rozwój lotniska w Zielonej Górze.

Pięćdziesiąt milionów euro to kwota premii zdobytej przez woj. lubuskie za sprawne wydawanie pieniędzy Unii w poprzednich latach. Władze marszałkowskie już w marcu zdecydowały, że pieniądze te będą przeznaczone m.in. na inwestycje zdrowotne (20 mln złotych) oraz rozwój lotniska w Babimoście (20 mln złotych).

Jednak po licznych protestach  oraz analizie sytuacji KE nie wyraziła zgody na taki właśnie podział unijnej premii w wersji marszałkowskiej.

- Dotowanie Babimostu bez oficjalnej strategii rozwoju lotniska było niemożliwe. Już wcześniej na liście projektów kluczowych był port w Babimoście. Marszałek gwarantował 15 mln zł. Nie wykorzystano tego. Następne pieniądze nie były potrzebne - swoje zadowolenie z decyzji władz w Brukseli wyraził Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry.

Zaistniała sytuacja wymusiła przesunięcia w przydziale otrzymanych środków. Nowy plan zakłada, że suma 20 milionów złotych zostanie zamiast na lotnisko przeznaczona na szynobusy.

- Woleliśmy ustąpić, by nie opóźniać innych projektów dofinansowywanych z Rezerwy Wykonania. Wygrał po prostu zdrowy rozsądek. Lepiej odpuścić pieniądze na lotnisko niż zablokować np. 20 mln zł na dla małych przedsiębiorstw czy inwestycje w kolej do Berlina - skomentowała Elżbieta Polak, marszałek Województwa Lubuskiego.

Justyna Żyła

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie