×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Tornado zniszczyło lotnisko w St. LouisW piątek (22.04) silne tornado zniszczyło lotnisko St. Louis-Lambert. Wiatr spowodował zamknięcie portu lotniczego na 24 godziny. Przez jakiś czas St. Louis-Lambert będzie obsługiwać jedynie 70% normalnego ruchu. 

Około godziny 20:15 czasu lokalnego (3:15 nad ranem polskiego czasu) silny wiatr spowodował znaczne straty. Podmuchy wiatru tłukły szyby i przesuwały samoloty oraz pojazdy znajdujące się na płycie lotniska. Według słów Rhondy Hamm-Niebruegge, szefowej portu lotniczego, tylko pięć osób zostało lekko rannych. Nie było poważniejszych urazów ani ofiar śmiertelnych.

Lotnisko w St. Louis-Lambert w stanie Missouri obsłużyło w 2010 roku ponad 12 milionów pasażerów. Jest to trzydzieste pod względem ruchu lotniczego lotnisko w Stanach Zjednoczonych.

Najbardziej ucierpiał terminal 1. Dach z części C został zerwany, a korzystające z niego linie lotnicze (m.in. American Airlines) przeniosą się tymczasowo na inne terminale. Uszkodzone zostało również oznakowanie naziemne i zbiorniki paliwa. Dwa samoloty zaparkowane przy terminalu, Boeing 737 Southwest Airlines i Boeing 757 American Airlines, zostały uszkodzone przez mniejsze obiekty porwane przez wiatr.

Straty są szacowane na wiele milionów dolarów. Obszar lotniska nie ucierpiał znacznie, ale szkody w obrębie terminali nie pozwolą na obsługę więcej niż 70% normalnego ruchu. W niedzielę z lotniska odleciało około 60% zaplanowanych samolotów.

Terminal 1 na lotnisku St. Louis-Lambert został otwarty w 1956 roku. Był to innowacyjny projekt, na którym wzorowano terminale lotnisk Nowy Jork-JFK i Paryż-CDG.

Dominik Sipińskigość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie